Menu

Chorvatsko očekává v roce 2024 rekordní turistickou sezónu

23. 06. 2024

Chorvatské turistické sdružení oznamuje průběžné výsledky turistické sezóny v roce 2024. V období od 1. ledna do
15. června letošního roku došlo k výraznému nárůstu počtu příjezdů turistů ve srovnání s rokem 2023, čímž byl dosažen nový rekord a potvrzen status Chorvatska jako špičkové turistické destinace.

Podle nejnovějších údajů se počet turistů, kteří již v tomto roce (údaje do 15.6.2024) navštívili Chorvatsko, výrazně zvýšil a překonal výsledky za stejné období předchozího roku. Celkově Chorvatsko navštívilo již 5,14 mil turistů, což představuje nárůst o 6 % oproti minulému roku. Z Česka, které pro Chorvatsko představuje jeden z nevýznamnějších příjezdových trhů, přicestovalo ve stejném období přes 100 tisíc návštěvníků, což představuje nárůst 12 %. Tento nárůst je připisován neustále se zlepšující turistické infrastruktuře, zvýšené variabilitě možností ubytování od kempů, ubytování v soukromí, hotelů až po špičkové luxusní rezorty a v nemalé míře i prodlužování sezóny o jarní a podzimní měsíce.

Turisty stále více lákají jedinečné zážitky, které Chorvatsko nabízí, od nádherného pobřeží Jaderského moře až po historická města a národní parky. Návštěvníci Chorvatska mohou letos v létě očekávat širokou nabídku atrakcí a aktivit, které uspokojí i náročné klienty.  Nedotčené pláže podél dalmatského pobřeží, které podle nejnovější zprávy
Evropské agentury pro životní prostředí patří k nejčistším v Evropské unii, jsou ideální pro ty, kteří chtějí relaxovat u moře, a křišťálově čisté vody nabízejí ideální podmínky pro milovníky vodních sportů. Národní parky ve vnitrozemí, jako jsou například Plitvická jezera nebo Krka, nabízejí úchvatnou krajinu a příležitosti pro pěší turistiku a poznávání nedotčené přírody.

Miodrag Mlačić, ředitel Chorvatského turistického sdružení pro Česko a Slovensko, vyjádřil spokojenost s výsledky sezóny a řekl: „Jsme nadšeni, že jsme letos zaznamenali tak pozitivní ohlas zahraničních turistů. Výrazný nárůst počtu turistů svědčí o tvrdé práci a obětavosti všech, kteří se podílejí na propagaci Chorvatska jako špičkové turistické destinace. Naším cílem vždy bylo nabízet nezapomenutelné zážitky a letošní úspěch ukazuje, že jsme na správné cestě.“

Milovníkům historie a kultury nabízejí chorvatská města, jako je Dubrovník, Split a Záhřeb, bohatou škálu architektonických divů, muzeí a kulturních akcí. Dalším lákadlem, které přitahuje gurmány z celého světa, je místní kuchyně, proslulá čerstvými surovinami a středomořskými chutěmi. Kromě toho se turisté mohou během léta těšit na četné festivaly a akce, které jim vždy nabídnou něco zajímavého.

Chorvatské turistické sdružení usiluje o další zlepšování turistických zážitků v Chorvatsku, a proto vytvořilo aplikaci
Explore Croatia, která průběžně poskytuje návštěvníkům aktuální informace o kulturních akcích a zajímavostech a nabízí například návrhy atraktivních tras a tipy na výlety. Mezi budoucí plány patří vývoj nových turistických produktů a neustálé zdokonalování turistické infrastruktury, aby bylo možné vyhovět rostoucímu počtu návštěvníků při současném zachování principů udržitelného rozvoje turistického ruchu země. Cílem těchto snah je zajistit, aby každý turista odjížděl z Chorvatska s nezapomenutelným zážitkem a touhou se vrátit. Nejdůležitější pro nás je, aby každý host dostal za své peníze hodnotu, tedy kvalitní produkt nebo službu,“ dodal Miodrag Mlačić.
Připravil Luděk Hladiš.

https://croatia.hr/cs-CZ Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba