Menu

Aktivní dovolená v Maďarsku výzvou

27. 05. 2023

Výkonnostní turistika je skvělým způsobem, jak prověřit své tělo a svou kondici. Je to typický maďarský sport. Navzdory názvu "výkonnostní" však ale nevyžaduje, abyste co nejrychleji překonali danou vzdálenost. Mnohem důležitější je jít vlastním tempem, být v pohodě a užít si tuto jedinečnou formu relaxace. Takový způsob turistiky má mnoho výhod. Jednou z nich je bezesporu fakt, že během cesty můžete navázat nová přatelství. Pokud vám zrovna chybí partner, se kterým by jste na cestu vyrazili, budete mít nejednu příležitost poznat nové přátele.  Pokud se však rozhodnete, užívat si ticha přírody sami, není problém jít svým vlastním tempem.

Kinizsi 100 je sto kilometrů dlouhý pochod,
který se každoročně pořádá poslední květnový víkend. Musí být absolvován do 24 hodin a pro účastníky platí přísná pravidla: zapojit se mohou pouze předem registrovaní turisté se zdravotním průkazem. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a nejprestižnějších výkonnostních pochodů v Maďarsku. Cesta vede krásnými, malebnými lesy a loukami. Trasa může být na některých místech strmá a kamenitá, proto je zapotřebí vhodné turistické vybavení.
https://kinizsi.org/kinizsi-szazas/

Výstup na nejvyšší bod Maďarska, Mátru,
je vždy velkým zážitkem. Výkonnostní túra Cesta Kékes Klarissza, která se koná 21. října, nabízí více než jen panoramata v barvách podzimu. Kékes nabízí také krásné scenérie, čerstvý vysokohorský vzduch a různě barevnou faunu a flóru. Na Klariszově cestě je třeba překonat značný výškový rozdíl, takže je to pro vaše tělo rozhodně výzva. Nejkratší túra měří 13 kilometrů a má převýšení 712 metrů, zatímco nejdelší, 50ti kilometrová túra má výškový rozdíl 2708 metrů. Absolvování nejkratší trasy trvá 5 hodin, zatímco nejdelší asi 12 hodin.
https://visithungary.com/articles/kekes
https://kekesteto.hu/?lang=en 

Pohoří Bakony
předvede svou nejkrásnější tvář na podzim. Bakony je krasové pohoří o rozloze asi 4000 km2 a je nejzápadnějším a největším pohořím Zadunajského středohoří. Má mimořádně rozmanitou flóru a faunu a je velmi bohatá na přírodní zdroje. Pochod Bakonyi Barangolás se koná 7. října 2023 a zahrnuje nejkrásnější památky pohoří Bakony. Na výběr je pět různých tras o vzdálenosti: 10, 20, 30, 40 a 70 kilometrů. Sedmdesátikilometrová túra nabízí nejkrásnější podzimní krajinu s převýšením téměř dva tisíce metrů.

Jeskynní túry pro pokročilé
Jeskyně Molnár János, která se nachází na úpatí Rózsadomby v Budapešti, je nejtajemnější jeskyní v Maďarsku, protože ji mohou objevit pouze zkušení potápěči. Chodby největší maďarské podvodní jeskyně jsou plné krasové a termální vody. V křišťálově čisté vodě, osvětlené potápěčskými světly, nabízí jeskyně neuvěřitelný pohled, v němž jsou na některých místech vidět i skryté zkameněliny. Na vápencových stěnách se nacházejí jedinečné kamenné a křišťálové útvary. Zážitek z potápění je v jeskyni Molnár János výjimečný. Voda je zde křišťálově čistá a příjemně teplá (kolem 20-28 stupňů Celsia) po celý rok. V jeskyni nejsou žádné silné proudy, takže voda proudí velmi pomalu, nicméně jeskyni mohou navštívit pouze vyškolení potápěči s povolením.
https://mjcave.hu/en/

Jeskyně Csodabogyós, česky Zázračná jeskyně,
se nachází v nadmořské výšce 393 metrů, ve zvláště chráněné oblasti Národního parku Balaton-Horní Planina. Jeskyně je pojmenována podle stálezeleného keře zvaného „zázračné bobule”, který se nachází v blízkosti vchodu do jeskyně. Dosud objevená část jeskyně je dlouhá 6 kilometrů a hluboká 136 metrů, ale prohlídkový okruh jeskyně pokrývá jen zlomek této délky. Jeskyně se vyznačuje puklinovými chodbami, komorami a šachtami, takže je ideální pro výuku technik jeskynního průzkumu, stejně jako pro poznávání tektonických procesů a historie jeskynních útvarů. Prohlídky se pořádají po celý rok.
https://www.csodabogyos.hu/doc/Csodabogyos_Cave_leaflet_HU-DE-EN.pdf

Jeskyně Anna u vodopádu v Lillafüredu
je vápencová tufová jeskyně, která je výjimečná tím, že je na rozdíl od většiny vápencových jeskyní, otevřená pro veřejnost. Na světě je v současné době pouze 6 přístupných vápencových jeskyň. Jeskyně Anna je jedním z přírodních pokladů Maďarska a po zpřístupnění pro turisty byla v roce 1951 vyhlášena chráněnou památkou. Celková délka jeskyně je 568 metrů, z toho 380 metrů je otevřených pro návštěvníky. Voda pod jeskynními vývěry slouží k zásobování Miskolce, čtvrtého největšího města v Maďarsku. V Annenské jeskyni se nacházejí nejen krásné vápencové útvary, ale také zkamenělé rostliny a otisky rostlin. Je přístupná po celýrok s vyjímkou zimních měsíců. Prohlídka otevřené části trvá asi půl hodiny.
https://visithungary.com/articles/countless-sights-condensed-into-a-fairy-tale-world:-picturesque-lillafured
https://visithungary.com/articles/adventures-in-the-depths-of-the-earth

Horský běh Kékes
Letos se koná již 26. ročník horského běhu, který patří k nejtěžším běžeckým závodům v Maďarsku. Délka závodu je pouhých 11,6 kilometru, což se zkušeným běžcům může zdát snadné, ale převýšení 671 výškových metrů činí závod mnohem obtížnějším. Čím je ale tento závod vyjímečný? Účastníci běží v nejčistším lese Maďarska, dýchají svěží vzduch a získají opravdu nezapomenutelné zážitky. Navíc ti, kteří tuto vzdálenost dokončí, dostanou poukaz na 50%ní slevu na mistrovství světa v atletice, které se bude konat v Budapešti v roce 2023. Letos chtějí organizátoři vyjít vstříc i těm, kteří by si tento závod rádi vyzkoušeli, ale 11,6 kilometrů se jim zdá příliš: Kékes Mountain Run Minitrail a Mini měří jen 3,6, resp. 3 kilometry, ale je téměř stejný jako původní trasa.
https://www.futanet.hu/cikk/26-kekes-csucsfutas

Charitativní půlmaraton Budapešť 150
27. května 2023 se v Budapešti koná každoroční půlmaraton, ale letošní ročník bude vyjimečný. Charitativní půlmaraton Budapešť 150 zvyšuje povědomí o důležitosti duševního zdraví. Výtěžek ze startovného bude věnován organizacím, které chtějí předat radost z pohybu spoluobčanům s postižením nebo duševním onemocněním. Účastník si může vybrat ze tří tras. Kromě klasického půlmaratonu (21 kilometrů) se může zúčastnit krátkého závodu na 5 kilometrů nebo dětského závodu na 400 metrů.
https://bsk.sport.hu/bp150/
 
Liget Experience Run
24. září čeká na účastníky běh Liget Experience Run v budapešťském městském parku (Városliget). Tato akce je jednou velkou party, protože park se promění v obří hřiště. Účastníci mohou proběhnout působivými a obnovenými budovami Ligetu od střechy Národopisného muzea až po Dům hudby. Zvláštností závodu je, že trasa kromě překážek zahrnuje i ty části budov, které jsou obvykle pro návštěvníky uzavřeny. Vychutnejte si panorama ze střechy zbrusu nové budovy Národopisného muzea, proběhněte se výstavou v Domě hudby a Zemědělském muzeu, prohlédněte si křížovou chodbu kostela Ják a ponořte se do scenérie v příkopu kolem hradu Vajdahunyad. Proběhněte starým autobusem, sanitním vozem, tlačte před sebou popelnici, překonejte horolezeckou stěnu, najděte cestu ven z pěnového tunelu, projděte street workoutovou dráhou nebo střelou na PET lahve objevte v sobě dávno ztracené dítě.
https://www.youtube.com/watch?v=pTJtwXVvjJE
https://www.futonaptar.info/3-liget-elmenyfutas-2023-09-24/22446

 
Prohlídka Budapešti při východu slunce
Návštěvníci Budapešti, kteří si chtějí odpočinout od ruchu velkoměsta, si mohou vychutnat přírodu při dobrodružné plavbě na paddleboardu po Dunaji při východu slunce. Začněte svůj den v Budapešti aktivním výletem plným zábavy. Vychutnejte si výhled na město při východu slunce během výletu na SUP v malé skupině. Setkejte se s průvodci na břehu Dunaje, seznamte se s výbavou a vyražte na paddleboardu. Při plavbě objevíte nové pohledy na nejvýznamnější památky města, které mnozí návštěvníci přehlédnou. Toto dvouhodinové dobrodružství, které začíná v malebné části Római, vás zavede do středu města, kde se budete moci kochat nádhernými výhledy na jeho ikonické památky a historickou architekturu, a nakonec dorazíte k Dunaji, který je na seznamu světového dědictví Unesco. Plavba je snadná i pro začátečníky a lze ji absolvovat i v rámci organizované prohlídky s průvodci.
Registrace: https://suphungary.com/eng
Připravilo AVIAREPS Czech Republic.

https://visithungary.com/cs
https://online.mojemadarsko.eu/
www.mojemadarsko.eu
www.facebook.com/WOW-Hungary-110383264057124
www.cmok.euArchiv