Menu

Výstava Letím! Můstky a skoky na lyžích na Novoměstsku

18. 12. 2022

V rámci Roku lyžařů připravil kolektiv Horáckého muzea ve spolupráci s novoměstskými letci na lyžích výstavu o neprávem opomíjené historii novoměstských lyžařských můstků a skokanů od prvopočátků ve 20. letech minulého století po současnost. Na výstavě se dozvíte, kde všude se v Novém Městě v průběhu historie můstky nacházely, jaká byla jejich historie a osudy. Dnes málokdo ví, že první lyžařské závody, ale také Zlatá lyže až do 70. let byly závody sdruženými, takže každý lyžař musel závodit zároveň v běhu i ve skoku na lyžích. Dnes se této disciplíně říká severská kombinace a za Nové Město v ní momentálně závodí několik nadějných lyžařů.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 8. prosince. Její součástí bylo slavnostní otevření naučné stezky Lyžníci na Novoměstsku. Zahájení proběhlo před budovou Městského úřadu, s lyžařskou choreografií vystoupili žáci tanečního oboru ZUŠ.  

Lyžařskou stezku připravilo muzeum ve spolupráci s místními odborníky na lyžařskou historii, zejména s doc. Ladislavem Slonkem. Má 10 zastávek, první je u Městského úřadu, odkud vede kolem domu lyžařské rodiny Německých pod Harusův kopec, kde stávala slavná turistická chata, přes Vysočina Arénu, chatu Mercedes, katolický hřbitov, na kterém odpočívají někteří slavní lyžaři, pokračuje na sportovní stadion a dále k železničnímu nádraží, kam před stoletím přijížděly speciální lyžařské vlaky z Brna. Poslední zastávky jsou u podniku závodníků a výrobců lyží Slonkových a v Oboře, kde stávaly sněhové i dřevěné skokanské můstky.

Výstava v muzeu potrvá do 26. února 2023, lyžařskou stezku si můžete projít kdykoliv, mapka s trasou k doptání v infocentru.
Připravila Alice Hradilová. 

https://hm.nmnm.cz/