Menu

Vyjádření MMR k článku „Hoteliéři kritizují práci MMR, od října loňského roku stále marně čekají na pomoc"

01. 04. 2021

AHR nesprávně pochopila znění rozhodnutí EK z 16. 12. V tomto případě Evropská komis nevznáší námitky proti prodloužení opatření. Avšak pro nové rozhodné období (pro zimní období) vyžaduje nové věcné rozhodnutí. (Rozhodnutí Evropské komise je k dispozici na stránkách UOHS zde: ZDE).

Jedná se o vcelku náročný administrativní proces, ale činili jsme a činíme veškeré nezbytné kroky, abychom rozhodnutí obdrželi co nejdříve, alespoň těsně po Velikonocích. Žádosti jsou už zadministrovány, tedy rychlému vyplácení dotací pak nebude nic bránit. 

Ještě dodejme, že v období prosinec 2020 až leden 2021 vyplatilo MMR podnikatelům v ubytování dotace z programu Covid ubytování I zhruba ve výši 2,4 mld. Kč.  
_____________­________________________­________________________­_______

Podrobněji k prvnímu, čtvrtému. a sedmému odstavci článku „Hoteliéři kritizují PRÁCI MMR, od října loňského roku stále marně čekají na pomoc„  Ministerstvo pro místní rozvoj doplnilo:
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) mělo urychleně začít provozovatelům ubytovacích zařízení vyplácet slíbené dotace. Resort na konci minulého týdne ohlásil, že prodlužuje příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID ubytování pro hromadná ubytovací zařízení. To podnikatelům podle AHR ale nepomůže, nacházejí se přitom kvůli pandemii koronaviru v kritické situaci. Rychlost pomoci je tak klíčová, uvedla dnes AHR v tiskové zprávě. MMR činí nezbytné kroky, aby co nejdříve obdrželo k programu notifikaci Evropské komise a mohlo začít žádosti proplácet,“ uvedl dnes Vilém Frček z odboru komunikace resortu.    

Příjem žádostí do dotačního titulu COVID ubytování II začal pro velké ubytovací provozy 1. února, skončit měl dnes. MMR v pátek ohlásilo, že program upravilo, když zvýšilo limit, který může jeden žadatel podle rozhodnutí Evropské komise (EK) čerpat z veřejné podpory, z 800.000 eur (asi 21 mil. Kč) na 1,8 mil. eur (asi 47 mil. Kč). Zároveň rozšířilo okruh žadatelů o chatové osady a kempy. Hromadná ubytovací zařízení tak mají na podání žádosti čas do 29. dubna. Podnikatelé k 26. březnu podali 5439 žádostí za zhruba 2,7 miliardy korun. Na pomoc pro ně vláda schválila 3,3 miliardy korun. MMR uvedlo, že s proplácením začne hned, jak obdrží notifikaci EK.    

AHR podle MMR nesprávně pochopila rozhodnutí Evropské komise z poloviny prosince. Komise v tomto případě nevznáší námitky proti prodloužení opatření. Pro nové rozhodné období, ale vyžaduje nové věcné rozhodnutí. „Jedná se o vcelku náročný administrativní proces, ale činili jsme a činíme veškeré nezbytné kroky, abychom rozhodnutí obdrželi co nejdříve, alespoň těsně po Velikonocích. Žádosti jsou už zadministrovány, tedy rychlému vyplácení dotací pak nebude nic bránit,“ okomenotval Vilém Frček znění textu prezidenta Václava Stárka, že „notifikační rozhodnutí EK ze dne 16. prosince 2020 konstatuje, že komise nebude vznášet námitky k úpravám programů. Ptáme se tedy, proč proces trvá tak dlouho a případně, proč není program, který navazuje na první výzvu, již administrativně vyřízen a proplácen. Argumenty, že míček je na straně EK, jsou velmi slabé a našim podnikatelům rozhodně nepomohou."

Prodleva ve vyplácení dotací z druhé výzvy COVID ubytování může podle Stárka způsobit provozovatelům ubytovacích zařízení problémy s podáním žádostí do dalších podpůrných programů. Ministerstvo průmyslu a obchodu 12. dubna zahájí příjem žádostí do COVID 2021. Jeho prostřednictvím bude stát podnikatelům s propadem alespoň 50 procent přispívat 500 korun na zaměstnance na den. Ubytovací provozy ale nebudou smět pomoc čerpat za stejné období, na které žádaly o dotaci z COVID ubytování.    

AHR dále upozornila, že podnikatelé musejí nadále splácet své závazky, aniž by jim byl umožněn provoz. Momentálně je podle asociace více než pětina podnikatelů v situaci, kdy udrží firmu maximálně do konce března a dalším 20 procentům hrozí bankrot v průběhu dubna.
MMR dnes doplnilo, že v prosinci až lednu podnikatelům v ubytování vyplatilo dotace z první výzvy COVID ubytování zhruba ve výši 2,4 miliardy korun. Ubytovací zařízení mohla o dotace za jarní nucené uzavření, které trvalo 72 dní, žádat od 11. září do 3. listopadu. Provozovatelé podali 5528 žádostí v objemu 2,5 miliardy korun. Na program bylo vyčleněno 3,3 miliardy korun.
Připravil Vilém Frček.

www.mmr.cz

 

Archiv