Menu

V sobotu se opět rozroste Alej vzpomínek

14. 11. 2022

Národní Geopark Ralsko pokračuje ve výsadbě Aleje vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru. V sobotu 19. listopadu se bude konat další výsadba s dobrovolníky, tentokrát na místě, kde kdysi trénovali koně – u zaniklého dvora Ostroh. Po hospodářském dvoře na místě zbylo jen nevelké návrší, jehož jádrem je zarostlé zdivo původní vojenské hříbárny. Přesto je místo unikátní, staré stromy a zbytky aleje připomínají, že zde kdysi lidé hospodařili. Unikátní výhled na Ještěd potěší projíždějící cyklisty.

V sobotu zde Geopark Ralsko spolu s dobrovolníky obnoví historickou alej a to výsadbou starých odrůd jabloní a hrušní. Mezi staré odrůdy se počítají ty, které byly vyšlechtěné před rokem 1945. K jejich přednostem většinou patří větší odolnost vůči chorobám a mrazu a adaptace na horší klimatické i půdní podmínky. Akci přijede osobně podpořit i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Pro dobrovolníky je po celý den zajištěn teplý čaj, káva, drobné občerstvení a špekáčky. Výsadba je podpořena Nadací ČEZ.

Projekt Alej vzpomínek
má za cíl obnovit historické aleje v místech zaniklých obcí a zároveň zachránit místy unikátní regionální odrůdy jabloní a hrušní. Je málem neuvěřitelné, co vše dokázaly staré stromy, jež bývalým hospodářům poskytovaly stín a ovoce, bez veškeré péče přežít. Bez mála půlstoletí působení tří různých armád, které srovnaly se zemí více než 17 obcí včetně kostelů a hřbitovů. A další tři desítky let života v divočině. Nyní mají prostřednictvím naroubovaných stromů šanci vrátit se v plné síle tam, kam patří.
Projekt probíhá za spolupráce s Vojenskými lesy a statky s.p. a Libereckým krajem.
Připravila Lenka Mrázová.

www.geoparkralsko.cz

 

Archiv
easyfm