Menu

V Letenských sadech začne festival nového cirkusu

18. 08. 2020

V Praze dnes začne mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Letošní ročník festivalu, který pořadatelé kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru nazývají light verzí, zahájí španělští vzdušní akrobaté. Festival s domácími i zahraničními hosty potrvá do 25. srpna. Uvede také premiéru dokumentu Provazochodkyně nad Prahou, který připomene loňský výkon umělkyně Tatiany-Mosio Bongongaové, která na 350 metrů dlouhém laně nad Vltavou prošla ve výšce 35 metrů ze Starého Města na Letnou.

Kapacita šapitó je kvůli rozhodnutí vlády snížena na 500 osob, které budou muset mít zakrytý nos i ústa rouškou. „Kapacita venkovní scény zůstává zachována a bude zde dostatek prostoru pro dodržení bezpečné vzdálenosti mezi skupinami. Budeme pro návštěvníky mít roušky k zakoupení i dezinfekci zdarma,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Turek.

Zahájení festivalu dnes obstará španělský soubor Voalá. Inscenace Voalá Station odehrávající se v kulisách nebe vytváří pomocí vzdušné akrobacie poutavé vizuální obrazy. Její součástí je živá hudba a zpěv. Představení se opakuje ještě ve středu. Další zahraniční ansámbl, Galapiat Cirquez Francie, se na Letní Letnou vrací po osmi letech. Ve světové premiéře uvede novinku L'âne et la carrote, tedy Osel a mrkev. „Pomocí série čísel jeden muž vypráví svůj příběh cirkusového umělce. Díky svému věrnému pomocníkovi si uvědomí, že když chce člověk změnit svět, musí začít sám u sebe,“ popsal Turek představení.

V programu festivalu nebude chybět ani to nejlepší z české novocirkusové tvorby. Letní Letná opět myslí i na děti, dvě scény denně nabídnou několik představení. Dětský program zpestří cirkusové a výtvarné dílny, hry, výlety, workshopy či příměstský tábor Letní Letňák.

Připravilo ČTK

 Výsledek obrázku pro CTK LOGO