Menu

V Botanické zahradě Praha vrcholí Jedovatá sezóna

24. 07. 2021

V Botanické zahradě hl. m. Prahy v letních měsících vrcholí tematický projekt Jedovatá sezóna. Ten návštěvníkům představuje jedovaté rostliny nejen našich zahrad a tuzemské i exotické přírody, ale též interiérů budov, dokonce i našich domovů. V tropickém skleníku Fata Morgana bude 23. července zahájena výstava jedovatých „pokojovek“ nazvaná případně Nechte jedy na pokoji! Pěstujete pokojové rostliny? Víte, že si i vy doma hýčkáte jedovaté tropické krásky? A znáte ty nejjedovatější? Výstava představí jedovaté exotické rostliny, které jsou běžně v našich bytech k vidění. Současně probíhá v botanické zahradě i přehlídka jedovatých cykasů, sukulentů a dalších jedovatých tropických rostlin s názvem Co Maryša ještě neznala. Zákeřné rostliny z našich zahrad i volné přírody, které jsou významnými zdroji léčiv a zároveň se mohou stát nebezpečným jedem, zase představuje expozice Ďáblova zahrádka. V průběhu celého roku najdou návštěvníci napříč celou zahradou informační panely ke konkrétním exponátům. Dobrým zdrojem informací bude i brožura Průvodce Jedovatou sezónou, kterou si zájemci mohou v botanické zahradě zakoupit a najdou v ní i fotografie a zajímavosti o jednotlivých jedovatých rostlinách.


„Nejenom naši návštěvníci, ale obecně Češi jsou nadšení zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin. Móda mít trochu exotiky v obýváku v posledních letech opět sílí. Pro příklad mohu jmenovat různé kultivary a hybridy tropické a pokojové rostliny diefenbachie, která je aktuálně velmi žádaná, ale také silně jedovatá. Málokdo tuší, kolik jedovatých rostlin doma má. Návštěvníky nechceme děsit, ale spíše je v rámci naší jedovaté sezóny s těmito rostlinami seznámit a poradit jim, jak je pěstovat a jak s nimi zacházet tak, abychom neublížili ani jim, ani sami sobě,“
upozorňuje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.


Nechte jedy na pokoji!

Tropický skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha je domovem několika tisíc druhů exotických rostlin, z nichž je řada jedovatých. Na ty nejzajímavější od 23. července upozorní výstava Nechte jedy na pokoji, kdy se ve skleníku představí jedovaté pokojové rostliny. Setkáte se zde s celou čeledí áronovitých rostlin (Araceae), mezi které patří anturia, filodendrony, syngonia, epipremnum, zamiokulkas nebo aktuálně velmi módní diefenbachie a monstery. „Všechny áronovité rostliny obsahují šťávu s alkaloidy a ostrými krystaly šťavelanu vápenatého, některé v menším, jiné ale v nebezpečně velkém množství. Při poranění rostlina tuto šťávu roní a ostré mikroskopické krystaly podráždí a poruší sliznice i kůži, zároveň usnadní cestu jedovatým alkaloidům. Na pokožce šťáva pálí a způsobuje puchýře. Velmi palčivé je zanesení těchto krystalků do očí, způsobují těžké záněty spojivek. Rozžvýkání listu nebo stonku přivodí bolestivé otoky ústní dutiny a hrdla, otrava může být smrtelná. Při manipulaci s těmito rostlinami je ideální mít na sobě pořádné gumové rukavice, speciálně pokud říznete do diefenbachie, která je z běžných áronovitých pokojovek nejnebezpečnější,“ upozorňuje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Další rozšířenou skupinou oblíbených jedovatých pokojových rostlin jsou pryšce Euphorbia. Mezi ně patří nádherná trnová koruna (Euphorbia milii), dalším vyhledávaným pryšcem je Euphorbia tirucalli, který je zvláštní tím, že na válcovitých zelených stoncích nemá po většinu roku žádné listy ani trny. Do této čeledi se řadí i tradiční vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). „Všechny pryšce jsou typické tím, že při poranění z jejich těla prýští latexové mléko. To při kontaktu s pokožkou vyvolává bolestivé vyrážky, otoky a puchýře. Obzvláště nebezpečné je zasažení očí. Zpravidla dochází k zánětu spojivek a rohovky a dostavuje se rozostřené vidění, které může u zmiňované Euphorbie tirucalli přetrvávat až dva týdny. V tropické Africe, odkud rostlina pochází, se používá k lovu ryb a v léčitelství. Jedovaté jsou do určité míry všechny pokojové pryšce,“ doplňuje Klára Lorencová, kurátorka exotických užitkových rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na výstavě poznáte i další oblíbené jedovaté pokojovky, jako je klívie (Clivia), hvězdníky (Hippeatrum), krotony (Codiaeum) nebo tenury (Sansevieria), které známe pod jejich hovorovým názvem „tchynin jazyk“. Přehlídka jedovatých pokojových rostlin bude ve skleníku Fata Morgana k vidění až do 12. září.
Maryša neznala jedovaté cykasy a sukulenty.

V sousedství expozice Svět sukulentů je od 16. července otevřena výstava jedovatých cykasů, sukulentů a dalších jedovatých exotických rostlin, se kterými se můžeme setkat na svých cestách. Cykasy jsou vývojově prastarou skupinou. Největšího rozmachu dosáhly v druhohorách a některé ze současných druhů skutečně pamatují období dinosaurů. Patří sem cca 300 druhů. Všechny cykasy jsou jedovaté.

Kromě jedovatých cykasů na výstavě uvidíte i další jedovaté exotické rostliny a sukulenty, například toješťovité dřeviny (Strophanthus, Adenium, Pachypodium, Cerbera), které se v domorodých kulturách hodně využívaly a někde ještě využívají pro výrobu šípových jedů nebo k tzv. božím soudům. Představeny budou i další okrasné rostliny z dalekých krajů.

Vedle rostlin najdete i jedovaté plody nebo semena, které se používají také pro zkrášlení a domorodci z nich vyrábějí korále, růžence apod.

Výstava Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté cykasy a sukulenty bude otevřená do 5. září.

Zrádná Ďáblova zahrádka
Součástí Jedovaté sezóny je i jedovaté zastavení v expozici Ornamentální zahrady, které má příznačný název Ďáblova zahrádka. Zde návštěvníci najdou řadu rostlin, jež jsou významnými zdroji léčiv a zároveň se při nevhodném dávkování nebo způsobu použití mohou stát nebezpečným jedem. Tyto rostliny vídáme běžně v našich zahradách, ale i na loukách a v lesích. Za všechny můžeme jmenovat náprstník, bolehlav, rulík nebo skočec, ale rovněž routu, kterou známe ze středomořské kuchyně jako koření i jako léčivou rostlinu. Ornamentální zahrada je dobře přístupná od vstupu v ulici Nádvorní.

Vzdělávací aktivity botanické zahrady
Projekt Jedovatá sezóna je součástí vzdělávacích aktivit trojské botanické zahrady, připravovaných jak pro dospělé, tak i pro děti. Jedná se o přednášky, prohlídky botanické zahrady za doprovodu odborníků, příměstské tábory a podobně. Tyto aktivity Botanická zahrada Praha nově realizuje i za podpory generálního partnera, společnosti Hyundai Motor Czech s.r.o.
Připravila Darina Miklovičová.

www.botanicka.cz
www.facebook.com/…ahradaPraha/
www.instagram.com/…hrada_praha/

  

Archiv
for kids