Menu

Trnkova zahrada 2

11. 04. 2018

Muzeum hlavního města Prahy otevírá v Zámeckém areálu Ctěnice, Bohdanečská 259/1, 190 17 Praha 9 – Vinoř výstavu Trnkova zahrada 2. Výstava ve výstavních sálech v přízemí zámku trvá od 15. 4. do 2. 9. 2018.

Interaktivní výstava vycházející z pohádkové knihy Jiřího Trnky Zahrada uvede návštěvníky do zapomenuté zahrady z jiných časů plné tajemných zákoutí a neobvyklých rekvizit. Instalace je rozprostřena do šesti místností, které akcentují výrazné postavy a dějové linie knihy. Každá z výstavních místností má vlastní atmosféru, důraz je kladen na interaktivitu, akci s množstvím animací a audiovizuálních efektů. Hrací prvky jsou instalovány i v exteriéru. Autoři výstavy respektují autora knihy, ale zároveň domýšlejí a pomocí moderních technologií rozvíjejí příběh hlavních aktérů. Návštěvníci se potkají se Štěkafonem, unikátním hudebním nástrojem, díky kterému může parta psů vyštěkat oblíbenou melodii. Na Kočkodromu si zase můžeme zahrát s nevrlým kocourem na babu – na tříkolkách! A potom je tu i Prstochod, Velrybárium, Slonograf, Trpaskop, houpací psi a venkovní prolézačka. A až budou na konci výstavy návštěvníci unavení, můžou si pohodlně lehnout do trávy pod Nebehledem a pozorovat rozkvetlé stromy, hmyz, ptáky, pouťový balónek či poletujícího draka. Originální kybernetoskop, jak také autoři výstavu nazývají, je tvořen několika scénami a kombinuje samotné vystavované artefakty s netradiční formou projekcí. Jejich základem jsou animace, které rozpohybují původní kresby z díla Zahrada Jiřího Trnky. „Na konceptu jsme spolupracovali s tvůrčím týmem, máme sound designéra, animátory, techniky a programátory, se kterými jsme vytvořili jednotlivé instalace tak, aby byly skutečně interaktivní. Například jsme vymysleli čidla, která reagují na konkrétní činnost diváka. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži,“ vysvětluje výtvarník a animátor Matyáš Trnka. Promítá se na stěny, na strop, na zem, ve skříni i v hlavě trpaslíka.

Doprovodné programy pro školy a zájmové skupiny
Interaktivní hravá komentovaná procházka výstavou Toulky Zahradou probíhá na předchozí objednávku od úterý do pátku a je vhodná pro děti předškolního věku a děti z 1. stupně ZŠ. 
Rezervace: samanova@muzeumprahy.cz.

Doprovodné programy pro veřejnost:
12. 5. 2018 se během květinového jarmarku ve Ctěnicích uskuteční Květinové a výtvarné dílny pro děti i dospělé a animační dílna, v níž že mohou zájemci seznámit s tvorbou animovaného filmu.
9. 6. 2018 v 19.30 hodin v rámci Pražské muzejní noci zahraje Divadlo Prima den pohádku Zahrada v Zahradě.
23. 6. 2018 Den s Jiřím Trnkou – výtvarná dílna, vyprávění o Jiřím Trnkovi, projekce filmů.
2. 9. 2018 Hry v Zahradě – zábavné zakončení výstavy.
Připravila Marika Hankiewiczová.

www.muzeumprahy.cz
  

Czech specials new
travelcon
Restaurace Novoměstský pivovar