Menu

Toulcův dvůr připravil povídání do tmy o tmě, podcast k tradiční Hodině Země

22. 03. 2021

Hodina Země, která letos připadá na sobotu 27. března, každoročně upozorňuje  na změnu klimatu, světelný smog a s tím související problémy. Od roku 2007, kdy nápad vznikl v Austrálii ,se k akci připojují miliony domácností, ale i instituce, klulturní pa-mátky a obce. Akce každoročně připravoval i hostivařský Toulcův dvůr, který pro rok 2021 přešel od temných prohlídek areálu k zajímavému podcastu o tmě a Hodině Země.

„Napadlo nás s kolegy, vzhledem k situaci, připravit dvacetiminutový podcast o tmě jako ta-kové a o Hodině Země. Úryvky z knih, poezii či rozhovory. V závěru i několik tipů co si doma zahrát ve zbývajících čtyřiceti minutách,” představuje letošní novinku předsedkyně Toulcova dvora Lenka Skoupá.

Podcast bude v sobotu zveřejněn na webu organizace www.toulcuvdvur.cz i na jejím facebo-oku, kde si povídání bude moci každý zájemce pustit. Hodina Země začíná ve 20.30 a trvá šedesát minut, ale komponované povídání bude k dispozici i pro další hodiny a dny.

Hodina Země je akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) a od roku 2010 se zapojila i Česká republika. Mottem hodiny je „Klima jsme už změnili, teď se pojďme změnit my”. Připojit se může každý. Pro začátek stačí zhasnout doma, dát si malý osobní klimatický závazek, nechat zhasnout veřejné osvětlení v obci či některé dominanty. I v době celosvětové krize je třeba na klima myslet.

Tma má ovšem i další pozitivní rozměry pro přírodu. Mnohdy až nepochopitelný světelný smog ovlivňuje návyky nočních živočichů, ale i nás samých.

Budeme rádi, když se k nám přidá co nejvíce lidí a společně si hodinu užijeme. Nejsme profesionální moderátoři a rozhlasáci, ale podcast jsme připravili s nadšením a srdcem. Věříme, že se bude líbit a co nejvíce lidem zpříjemní první třetinu Hodiny Země v roce 2021,” uzavírá povídání jedna z tvůrkyň, Halina Holá.

Více informací k akci Hodina Země na webu českého pořadatele institutu Veronica: www.hodinazeme.cz.

V sobotu 27. 3. však nikdo nemusí čekat až na večer. Na stejný den připadá také tradiční akce „Ukliďme Česko!"

Letos se bude Česko uklízet individuálněji než je zvykem. Akce je ovšem i tak velmi důležitá a možná v této době paradoxně ještě důležitější. Během pandemie začalo chodit do přírody mnohem více lidí a tím pádem se do přírody dostává i více odpadků.

Do úklidu se jako každý rok zapojil i Toulcův dvůr a pomůže s úklidem okolí svého areálu. Tedy kolem ZŠ Hostivař, Botiče od Kozinova náměstí až k jezu a dále v Trojmezí. Dobrovol-níkům, kteří přijdou uklízet, budou k dispozici tzv. pytlomaty s pevnými pytli na odpadky. Na-plněné pytle se budou shromažďovat na určených místech. Odvoz pytlů s odpadky zajistila Městská část Praha 15.
Připravil Jakub Moravec.

www.toulcuvdvur.cz
https://hodinazeme.cz/
www.uklidmecesko.cz
www.veronica.cz

       

Czech Specials
Side VSH