Menu

Svět fantazie Jindry Čapka v Klášterech Český Krumlov

10. 12. 2020

Kláštery Český Krumlov prošly v podzimních měsících významnou proměnou. Část bývalého kláštera klarisek se proměnila v jeden výstavní prostor s rozlohou 500m2. Až do konce letních prázdnin zde bude k vidění dvě stě originálů knižních ilustrací pro děti, mezinárodně uznávaného výtvarníka Jindry Čapka. Nová výstava odkrývá podivuhodný svět fantazie plný pohádkových příběhů, tajuplných krajin, pitoreskních postav, zvířat i nadpřirozených bytostí. Pinocchio, Šeherezáda či Barbucha ztělesňují ikonicky známé pohádky mnoha generací.

dl_cz

Kláštery Český Krumlov představují celoživotní autorovu tvorbu věnovanou dospělým i dětem. „Hlavní postavou rozsáhlého výstavního projektu Svět fantazie Jindry Čapka v českokrumlovských klášterech je notoricky známé medvědí strašidlo Barbucha, z pohádky Kubula a Kuba Kubikula Vladislava Vančury. Do dnešní nelehké doby tak výstava přináší dětem i dospělým symbolické poselství, že strach je jen tak velký, jak mu každý z nás dovolí,“ říká vedoucí programu klášterů a místostarosta pro kulturu města Český Krumlov Ivo Janoušek. Dětské knihy ilustrované Jindrou Čapkem si už čtyřicet let získávají obdivovatele na čtyřech kontinentech a vyšly v úctyhodných třiceti světových jazycích. Jindra Čapek, žijící v Českém Krumlově, patří bezesporu mezi nejlepší evropské ilustrátory dětských obrázkových knih. Během svého působení doma i v zahraničí ilustroval přes sedmdesát knih českých i světových nakladatelství, spolupracoval s mnoha významnými spisovateli a získal bezpočet národních i mezinárodních cen. Svá díla a knihy vystavuje po celém světě, například v Curychu, Madridu, Benátkách, Římě, New Yorku, Tokiu a nyní v Českém Krumlově.

„Český Krumlov se v roce 1998 stal mým domovem a dodnes je mojí celoživotní inspirací. Vlastně jsem nikde v Evropě nežil déle než tady. Za těch 22 let jsem zde namaloval obrovské množství ilustrací a nyní je ten správný čas moji tvorbu představit doma v Krumlově. Výstava v klášterech je pro mě velmi významná událost, protože je to má vůbec největší výstava a doslova jen pár kroků od mého ateliéru,“ dodává ilustrátor Jindra Čapek.

Klášterní areál se za dobu pěti let od jeho revitalizace stal významným místem pro kulturní a společenská setkání. Stále je místem, kde se dospělí i děti dozvídají hravou formou zajímavé informace. Cílem klášterů je přispívat k nabídce volnočasových aktivit pro všechny obyvatele města i jeho návštěvníky. Výstava Svět fantazie Jindry Čapka nabídne dvě formy prohlídky. Prostory je možné navštívit individuálně bez průvodce či si zarezervovat časově omezené prohlídky s průvodcem a ponořit se do pohádkových příběhů ukrytích v ilustracích Jindry Čapka. Novou výstavu i další expoziční okruhy lze navštívit denně mimo Štědrý den. Od 25.12. až do Nového roku budou návštěvníkům brány Klášterů otevřeny. Výstavu Svět fantazie Jindry Čapka je možné kombinovat s oblíbenou Interaktivní expozicí lidských dovedností a prožít tak v českokrumlovských klášterech den plný zážitků.
Připravila Nikola Moricová.

www.klasteryck.cz

Dallmayr
PF 2021 CzechSpecials