Menu

Svazek Krkonoše - rozhodněte o lyžařských skiareálech co nejdřív!

02. 12. 2020

Oblastní destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše – svazek měst a obcí se připojuje ke Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, České unii cestovního ruchu a Asociaci horských středisek se sdělením, že k uzavření lyžařských areálů v období konce roku z důvodu nekontrolovaného šíření pandemie Covid -19 není dost argumentů.

Vláda ČR svým usnesením rozhodla, že s účinností od 3. do 12. prosince 2020 zakazuje užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností. Zákaz vznikl z důvodu oddálení zahájení provozu lyžařských areálů.

V současné době probíhají jednání s ministerstvy o nastavení podmínek provozu v lyžařských areálech v rámci stupňů „PES“. Ministerstva průmyslu a obchodu i zdravotnictví mají na stole Asociací horských středisek ČR zpracované podklady charakterizující zodpovědné chování v lyžařských areálech, aby nedošlo ke zhoršení epidemiologické situace. Ministerstva se mají k obsahu vyjádřit a vytvořit metodiku. Dalším důvodem vzniku vládního usnesení je tlak některých evropských zemí (Německo, Itálie, Francie), aby se ČR připojila k zákazu provozu lyžařských areálů přes vánoční svátky.

K tomu senátor Jan Sobotka, předseda Krkonoš – svazku měst a obcí, veřejně apeluje: „Je třeba pečlivě zvažovat konkrétní podmínky, které panují v jednotlivých zemích. Výše uvedené rozhodnutí vnímám jako vytvoření časového prostoru a snahu naší politické reprezentace chovat se celoevropsky. Ve skutečnosti si však každá země určí své priority a udělá po svém.

Apeluji na nejvyšší představitele, aby rozhodnutí o tom, jak začne zimní sezona na horách, učinili co nejdříve. Provozovatelé lyžařských areálů nemohou otevřít střediska ze dne na den. Již nyní je připravují, vyrábí technický s
níh i s rizikem, že nebude potřeba, nabírají sezónní zaměstnance apod. Je třeba jim co nejdříve vyslat signál, že metodika bezpečného chování na lyžích bude schválena, a co a jak bude s provozem především okolo Vánoc a koncem roku.

Jestliže od čtvrtka 3. 12. budou moci za jasně stanovených pravidel otevřít obchody, služby a restaurace, herny, sportoviště či koupališť, zoologické zahrady, muzea a galerie, následně se děti vrátí do školních lavic, změní se návštěvní režim u nejvíce ohrožených seniorů v zařízeních sociálních služeb, budou zrušeny zákazy nočního vycházení, prodeje v neděli a konzumace alkoholu na veřejnosti, proč je zakázáno užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností ve volné přírodě? Případná omezení by nezasáhla pouze skiareály, ale celé regiony.

L
yžování je venkovní aktivita, lyžaři mají brýle, roušky, rukavice. Asociací horských středisek ČR byl vypracován management front lyžařů čekajících na lanovky a vleky. Skiareály, hotely, restaurace a podnikatelé v českých horách mají zpracovány odpovídající systémy a opatření k ochraně zdraví všech. Zrušeny jsou „aprés-ski“, tj. veškeré volnočasové aktivity po lyžování. Vždyť Češi jsou národem lyžařů. Pokud se k plošnému zákazu nepřipojí Rakousko, Češi vyjedou za sportem k sousedům,“ uzavírá apel Jan Sobotka.
Připravila Dáša Palátková.

www.krkonose.eu
www.svazek.krkonose.eu

www.rozvoj.krkonose.eu

svazek_krkonose_log krkonose_vel_log

Dallmayr
PF 2021 CzechSpecials