Menu

S permoníkem Rudou již popáté na Cestu za zlatem

15. 05. 2018

Na sobotu 26. května připravuje Český svaz ochránců přírody Vlašim ve spolupráci s obcí Kamberk, tvrzí Kamberk a Českým klubem zlatokopů již pátý ročník pochodu s názvem Cesta za zlatem. Na všech trasách čeká návštěvníky rýžování zlata.

Akce je určena pro děti i dospělé, pěší trasu lze zvolit ve třech variantách, cyklotrasa je pouze jedna. Nejkratší trasa je zhruba 5 km dlouhá a je určena hlavně pro děti. Střední trasa měří cca 10 km a dlouhá trasa cca 20 km. „V letošním roce jsme pro návštěvníky připravili novinku a tou jsou živí permoníci na trase.“ Uvedla Barbora Hozová z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.
Kromě vlastního pochodu je součástí akce i „škola zlatokopů“, kde si pod vedením instruktorů z Českého klubu zlatokopů každý vyzkouší rýžování zlata a odnese si vyrýžované zlatinky. Všechny trasy procházejí Muzeem venkova v Kamberku, kde si účastníci mohou prohlédnout zrenovovaný pohřební vůz. Zvláště děti uvítají ukázku staré kamberské hasičské stříkačky a různé pohybové aktivity na tvrzi Kamberk.
Základním stanovištěm akce bude Biofarma Dolejší mlýn, která se nachází před obcí Kamberk směrem od Vlašimi. Zde se bude nacházet start a cíl pochodu i místo školy zlatokopů. Na místě bude vyhrazen prostor pro parkování a lze se před cestou i po cestě řádně občerstvit. GPS: 49.6028536N, 14.8349494E.
Start pochodu je od 9 do 10 hodin. Startovné činí 40 Kč (ve startovném je zahrnuto vstupné do Muzea venkova v Kamberku a rýžování zlata). Kdo dorazí do cíle, může se těšit na pamětní „placku“ a diplom.
„Akcí chceme připomenout dávnou i nedávnou hornickou minulost tohoto kraje. Právě zlato bylo významnou surovinou těženou na nedalekém Roudném," řekla ředitelka národního geoparku Kraj blanických rytířů Kateřina Červenková. „Podobné akce probíhají i na dalších místech republiky v rámci Týdne geoparků, do kterého jsme se tímto také zapojili.“
Více informací a propozice získáte na barbora.hozova@csop.cz.

www.blanik.net
www.csopvlasim.cz


Restaurace Novoměstský pivovar
travelcon
Czech specials