Menu

Provozovatelé lyžařských areálů vzkazují vládě před čtvrtečním jednáním: Nejistota je likvidační

07. 01. 2021

Vláda má 7. ledna rozhodnout o tom, jestli lyžařské areály otevřou, nebo nikoliv. Provozovatelé zimních sportovních středisek na rozhodnutí vlády netrpělivě čekají: „Pokud existuje ještě horší varianta, než zákaz provozu areálů v plné sezóně, pak je to nejistota, zda budeme moct za pár dní otevřít, nebo zda zůstaneme nadále zavření. Vláda měla původně rozhodnout už toto pondělí a je otázkou, proč se tak nestalo. Víme, že místopředseda vlády Karel Havlíček prosazoval, aby řešení přišlo rychle, a za jeho dosavadní podporu mu děkujeme,“ říká Jakub Juračka, prezident Asociace lanové dopravy a viceprezident České unie cestovního ruchu.

Ať už padne rozhodnutí areály otevřít, nebo ponechat uzavřené, potřebují provozovatelé lyžařských areálů co nejpřesnější informace s datem platnosti delším než pár dní. Přichází příznivé mrazivé počasí a rozhodnutí, zda zasněžovat, či nikoliv, je pro mnohé ski areály doslova otázkou života a smrti. „Jeden den zasněžování stojí mezi desetitisíci a statisíci korun denně, podle velikosti areálu. V současné situaci, kdy jsme přišli o část sezóny a mnoho areálů bude bojovat o svou existenci, si nemůžeme dovolit vynakládat takové částky zbytečně. Pokud se lyžovat nebude, jsou to vyhozené peníze. Pokud se ale má v sobotu lyžovat, tak jsme měli zasněžovat už včera,“ říká Ladislav Janků, předseda Unie horských povolání.

Lyžařské areály jednoznačně upřednostňují variantu spuštění vleků a návazných služeb během nejbližších dní. „Kompenzace, které vláda představila v pondělí, běžný provoz nenahradí ani z 10 %. Doufáme, že areály začnou brzy fungovat, byť při sníženém počtu lyžařů nebo s dalšími omezeními. Otevření by určitě zastavilo drancování českých hor, kterého jsme teď svědky. Sáňkaři ničí svahy i přilehlou přírodu, nikdo nedohlíží na dodržování základních pravidel slušného chování, natož rozestupů,“ říká Jakub Juračka. Když jsou vleky zavřené, není v moci provozovatelů dění na sjezdovce a pod ní kontrolovat. Pokud otevřou, budou za dodržování epidemiologických omezení odpovědní a zjednají pořádek. Je potřeba si uvědomit, že divoké sáňkování a lyžování na sjezdovkách může být smrtelně nebezpečné: v hadicích zasněžovacích děl je elektrické napětí 380 voltů a tlak 20 atmosfér. Proto uzavřené areály prosí o pomoc se zajištěním bezpečnosti, kterou samy při omezeném nebo nulovém provozu garantovat nedokážou. Provozovatelé lyžařských areálů považují zdraví všech hostů a zaměstnanců za nejvyšší prioritu. Česká unie cestovního ruchu, ve spolupráci se svými členy Asociací lanové dopravy a Unií horských povolání, vytvořila již na podzim přehledné metodické pokyny pro preventivní opatření a letáky s bezpečnostními instrukcemi pro veřejnost. „Desinfekce rukou, kontaktních míst i společných prostor, dodržování rozestupů, používání ochranných pomůcek, online či bezhotovostní nákup skipasů jsou samozřejmostí. Ve světle aktuálního vývoje jsme připraveni jednat o tom, že tato opatření budou rozšířena o další nezbytně nutná,“ říká Ladislav Janků.

Pokud mají zůstat lyžařské areály z rozhodnutí vlády zavřené, je potřeba dát jejich provozovatelům jasný časový rámec vývoje situace. „Určitě je pro nás lepší vědět, že musíme mít zavřeno třeba celý další měsíc, než žít v nejistotě z týdne na týden. Pokud bychom měli otevřít třeba až v polovině února, bude určitě pro mnoho areálů otázka, jestli ještě vůbec spouštět provoz,“ říká Jakub Juračka.

Čtyři upozornění České unie cestovního ruchu

  1. Pokud se skiareály opět otevřou, odpovědnost za regulaci provozu a ochranu lidí přejde na provozovatele. V opačném případě budou muset v horách zajistit dodržování hygienických pravidel jako rozestupy, zákaz alkoholu na veřejnosti, sdružování jen dvou lidí pohromadě a podobně buď obce, nebo policie.
  2. Pokud zůstanou skiareály zavřené, bude třeba zajistit ochranu majetku Skiareálů nepřetržitým zákazem vstupu na sjezdové tratě. Veřejnost se navíc pohybem na lyžařských svazích vystavuje riziku smrtelných úrazů, ať už nekontrolovatelným sjezdem nebo úrazem elektrickým proudem.
  3. Vzhledem k obrovskému a nekontrolovatelnému náporu lidí na hory v posledních dnech bude třeba zajistit úklid odpadků a exkrementů kolem horských parkovišť a silnic. Pokud budou skiareály uzavřeny, je třeba zamyslet se i nad strojovou úpravou běžeckých tratí. Ta je dotována z provozu horských chat a chalup a zejména z provozu skiareálů.
  4. Pokud vláda nechce skiareály otevřít, je třeba říct to co nejdříve. Zbytečné zasněžování prohlubuje ekonomické ztráty provozovatelů. Pokud lyžařské areály vláda neotevře, již schválené kompenzace nestačí. Vláda by měla zajistit kompenzace na pokrytí všech nákladů. Pokud se tak nestane, mnohým lyžařským areálům hrozí bankrot.

Připravila Mahulena Poliaková.

https://ceskauniecr.cz/
https://www.facebook.com/ceskauniecr.cz

Archiv