Menu

Pět milionů přenocování a 2,2 milionů hostů

06. 03. 2019

Rok 2018 byl pro berlínskou nízkonákladovou skupinu a&o v mnoha ohledech revolučním. Kromě nově otevřených poboček v Praze a Frankfurtu získalo a&o první nemovitosti v Polsku, Maďarsku a Španělsku a tím výrazně urychlil svou expanzi v Evropě. Společnost zahájila kompletní redesign svých hostelů a otevřela vlastní uměleckou síň v Lipsku. Celkový počet přenocování v hostelech a&o dosáhl pěti milionů a obrat stoupl o 15 procent.

„Pět milionů přenocování a obrat téměř 152 milionů euro – tím jsme předčili naše očekávání,“ shrnul CEO a&o Oliver Winter výsledky roku 2018. „Oživení značky, představení nového designového konceptu, otevření dvou nových hostelů, nákup budov v Polsku, Maďarsku a Španělsku, a v neposlední řadě zvýšení spokojenosti našich hostů o 2 procenta, to mě velice těší! Aktuálně disponujeme 35 hostely s 26 tisíci lůžky v 21 městech a šesti zemích, z toho 25 se nachází v Německu. Vykazujeme průměrnou míru obsazenosti 66 procent. Od založení společnosti v roce 2000 se a&o dostalo mezi hlavní řetězce hostelů v Evropě. Cíl pro následující roky zůstává stejný. Chceme s hostely a&o postupně expandovat do dalších evropských metropolí."
Od roku 2017 vlastní a&o americký investor TPG Real Estate. Společnost ale i po osmnácti letech vede zakladatel Oliver Winter.


Východní a jižní Evropa v hledáčku a&o
Dva hostely v Benátkách a Kodani a poprvé také ve Varšavě a Budapešti. a&o pokračuje v expanzí po Evropě. S nákupem prvního hostelu v Barceloně na konci roku 2018 se podařilo vstoupit na Iberský poloostrov. Oliver Winter dodává: „Náš koncept slaví úspěch a to nejen u našich hostů! a&o zvládá přetvářet neatraktivní budovy v moderní hostely, které znamenají zisk pro celou čtvrť.“ V jižní části Barcelony stála bývalá továrna, která byla již deset let prázdná, než ji minulý podzim získalo a&o. Slavnostní otevření v městské části Hospitalet by mělo proběhnout na přelomu let 2020/21. „Téměř z každé nemovitosti lze něco udělat!,“ říká Winter.

Skupiny, jednotlivci nebo lidé na pracovní cestě. Naši hosté jsou čím dál různorodější
125 tisíc rodin,13 tisíc třídních výletů a 7 tisíc dalších skupin s více než 9 osobami. Skupinové zájezdy tvořily v roce 2018 největší podíl v počtu hostů. Nicméně roste podíl business klientely, jednotlivců a dokonce i seniorů. Důvody jsou zřejmé. Ceny ubytování od 12 EUR, umístění v centru, komfort a kvalita pokojů. Oliver Winter dokládá: „Čísla ukazují, že jsme se s naší strategií trefili do černého. Důsledně prosazujeme dvě základní pravidla everyone can travel a best value for money.“

Oživení architektury a designu do roku 2020
Společně s BWM architekty z Vídně vyvinulo a&o modulární architektonický a designový systém. Ten kombinuje starý styl značky, který je již našim hostům známý, s novými akcenty. Tlumené barvy na černo-bílém podkladu a přírodní tóny v prostoru kombinované s pestrými barvami pro všechny pohyblivé prvky. a&o také o trochu více dospělo a to se samozřejmě odráží v designovém konceptu. Lobby hostelů slouží zároveň jako místo pro hraní, setkávání a práci. Hostely jsou vybaveny moderním a pohodlným nábytkem, knihovnou, pracovními stoly a dětským koutkem. Nový systém směrových cedulek, korporátní grafika v jednotlivých podlažích pro bar a recepci i nové modro/bílé logo na fasádě patří ke konceptu stejně jako nové uspořádání pokojů se speciálně navrženými patrovými postelemi. Nabídku a&o doplňují prostory pro volnočasové aktivity jako hřiště na malý fotbálek, sály pro hraní počítačových her, stolní tenis nebo stolní fotbálek. 

a&o roste – a náš tým s ním
Tým a&o posílil profesionál z oblasti nízkorozpočtových hotelů a bývalý COO společnosti Accorhotels Michael Mücke.

Digitální budoucnost
Budoucnost patří digitalu. a&o vlastní dvě počítačové laboratoře v Berlíně a Prištině, kde vývojáři pracují na projektech zítřka s cílem udělat cestování ještě snadnější a dostupnější. Aktuálně testujeme mobilní check-in, odemykání pomocí telefonu a systém hlasového asistenta.

O hostelech a&o
a&o provozuje hostely od roku 2000. Aktuálně vlastní 35 hostelů ve 21 městech a šesti zemích (Německo, Rakousko, Nizozemí, Česko, Dánsko a Itálie). V roce 2019 se plánuje otevření nových hostelů v Budapešti, Varšavě a Kodani. Jako největší poskytovatel hostelových služeb v Evropě roste řetězec o více než 15 procent ročně. a&o s více než 26.000 lůžky a s více než pěti miliony přenocováními v roce 2018 zaznamenalo obrat ve výši 152 milionů EUR.
Připravil Jan Herget.

www.aohostels.com

  

Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar