Menu

Osmnáct výjimečných domů pod jednou střechou

25. 04. 2023

Výstava je příslovečnou první vlaštovkou v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí „Iconic Houses Ikony české avantgardy: autenticita a stylová diverzita“, která mezi 21. a 26. květnem 2023 vůbec poprvé v historii zavede do Česka téměř stovku špičkových zahraničních odborníků z oblasti umění a architektury, aby jim představila vybrané skvosty české architektonické moderny. Právě ty mapuje výstava na Norbertově.

Dvanáct z osmnácti prezentovaných domů-muzeí patří ke členům prestižní mezinárodní sítě „Iconic Houses“. Ta sdružuje téměř 200 výjimečných staveb 20. století včetně např. Fallingwater House od Franka L. Wrighta, rodinného domu Miese van der Rohe nebo Casa Milà od Antoni Gaudího. Výstavě dominují dvě nejvýznamnější památky moderní architektury v Česku: pražská Müllerova vila, dílo Adolfa Loose z let 1928–1930 (ve správě Muzea města Prahy) a Vila Tugendhat od Miese Van der Rohe, realizována v Brně v letech 1928–1930 (ve správě Muzea města Brna). Výstava je koncipována jako putovní; první repríza se uskuteční právě v brněnské vile Tugendhat. 

„Výstava vůbec poprvé na jednom místě představuje zajímavý souhrn osmnácti nejvýznamnějších českých domů-muzeí – památek architektonické moderny
s přesahem do 50. let minulého století,“
uvedla kurátorka výstavy Maria Szadkowska, která
v Muzeu města Prahy vede Centrum památek moderní architektury, jehož významnou součásti jsou i vily Müllerova a Rothmayerova. „Každý z domů prezentovaných v rámci výstavy stojí za samostatnou návštěvu. Výstavu tak ocení nejen odborníci, ale i fanoušci moderní architektury, a to jako jakýsi kompas, kam se v Česku vydat na výlet za výjimečnou architekturou.“ 

Nezisková síť Iconic Houses vznikla v roce 2012 z iniciativy Nataschy Drabbe, nizozemské manažerky kulturních a uměleckých projektů. Sdružuje výjimečné domy postavené ve 20. století především v Evropě a USA, které byly navržené primárně pro bydlení. Jde o tzv. domy-muzea, přístupné veřejnosti (angl. house museum). Ztělesňují nejen různorodost architektonických stylů 20. století, ale i diverzitu životního stylu tohoto období, pro který byla příznačná kulturní pestrost a emancipace. Muzeum města Prahy je hlavním organizátorem konference „Iconic Houses – Ikony české avantgardy: autenticita a stylová diverzita“ za českou stranu a před akcí bude s ohledem na její význam pořádat k jejímu podrobnému programu samostatnou tiskovou konferenci.

Otevírací doba Studijního a dokumentačního centra Norbertov
duben–říjen: úterý, čtvrtek, sobota, neděle 8.45–18.00 hod.
Připravila Martina Moravcová.

www.muzeumprahy.cz

 

Archiv