Menu

Na 60 % restaurací vítá zavedení zaměstnaneckých paušálů na stravu

28. 06. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky podporuje zavedení paušálního příspěvku zaměstnavatele zaměstnanci na stravu, jako alternativu pro klasické stravenky a další benefit pro zaměstnance. Většina podnikatelů v pohostinství nemá obavy, že by zavedení této další alternativy vedlo ke snížení hostů v restauracích v době obědů.

AHR ČR provedla průzkum mezi provozovateli restaurací, aby zjistila jejich pohled na zavedení paušální podpory stravování zaměstnanců, který v pondělí projednává vláda. Průzkumu se zúčastnilo přes téměř 600 respondentů z řad provozovatelů restaurací a stravovacích služeb. Průzkum proběhl ve dnech 15. – 18.6., tedy v době po ukončení krizového stavu a v době, kdy ještě stále platí omezení provozů restaurací. Z průzkumu jasně vyplývá, že i přes nucenou odstávku stravovacích služeb stále platí, že více než polovina provozovatelů restaurací (56 %) jednoznačně podporuje zavedení paušálu a stejný počet podnikatelů je přesvědčeno, že toto opatření nepovede k dlouhodobému poklesu hostů, jak neustále tvrdí odpůrci této změny. Celkem 17 % zatím neví, provozovatelé restaurací vnímají stravenky jako administrativně zatěžující, a navíc odmítají platit provize z každé vytištěné stravenky až ve výši 6 % celkové hodnoty. Z tohoto důvodu proto stále více než 30 % restaurací stravenky ani neakceptuje.

„Systém přinese pak další konkurenci na trh stravování, což po letech, kdy jsme byli nuceni přistupovat na podmínky přijímání stravenek diktované ze strany jejich vydavatelů, jedině vítáme.  Stravenky se neruší, pouze přibyde další možnost, jak stravování zaměstnanců řešit. Navíc odpadnou mnoha zákazníkům komplikace, které je nutí vyhledávat restaurace, kde právě jejich stravenku přijímají, nemluvě o skutečnosti, že stravenky mají omezenou délku platnosti a každým rokem mnoho stravenek  zákazníkům propadá. V pohostinství jsme zvyklí na konkurenční prostředí a rozhodně se jej nebojíme. Více než polovina podnikatelů tento krok vítá.“ Uvedl Václav Stárek, prezident AHR ČR.
Připravila Miluše Jaklová.

www.ahrcr.cz

 

 

 

 

 

Dallmayr
PF 2021 CzechSpecials