Menu

Moldavská dráha by měla získat dotaci 50 milionů

17. 12. 2020

Meziresortní hodnotitelská komise doporučila ministerstvu průmyslu a obchodu podpořit 50 milionovou dotací opravu bývalé nádražní budovy v Moldavě. Je to výborná zpráva pro občany Krušnohoří z německé i české strany, protože se tím přiblíží obnovení tzv. Moldavské dráhy, která historicky spojovala Mostecko a Teplicko s významným saským městem Freiberg.

„Z ministerstva nám přišlo oznámení o tom, že klíčová hodnotitelská komise doporučila poskytnout 50 milionovou dotaci na opravu bývalé nádražní budovy v Moldavě, což by u tohoto projektu znamenalo pokrytí 95 % plánovaných výdajů,“ potvrzuje Petr Fišer z Nadačního fondu „Moldavská dráha / Teplický Semmering“. 

„Je to skvělá zpráva nejen pro místní historické nadšence a podnikatele, ale i pro celý region. Pokud se podaří Moldavu opět propojit po železnici s německou stranou, přinese opravené nádraží o to větší pracovní možnosti, vyšší příjmy z turismu i celkové obnovení života v oblasti,“ doplňuje Fišer s tím, že podobným způsobem uvažuje i město Freiberg, které rekonstrukci své historické nádražní budovy za stejným účelem již provádí. 

Pomohou evropské peníze
Důležitost této zprávy vyzdvihuje i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se společně s německým europoslancem Petrem Jahrem dlouhodobě angažuje v jednáních s německou stranou, kde se hledají možnosti realizace dostavby chybějícího úseku na jejich straně hranice. „To rozhodnutí dává saským úřadům signál, že česká strana dodržuje své sliby. Vzájemně se tak motivujeme k co nejrychlejšímu dotažení celého projektu,“ říká Zdechovský. 

Moldavská dráha na české a Freiberská dráha na německé straně Krušných hor tvořily mezi lety 1885 až 1945 jeden celek. Přerušení přeshraničního provozu mělo za následek současnou nedostatečnou udržovanost turisticky atraktivní a technicky unikátní trati. Na německé straně chybí obnovit osm kilometrů železnice. Na české je nutné opravit mosty a tunely tak, aby trasa byla technicky v pořádku a splňovala aktuální normy pro přeshraniční provoz.

„Už zmiňovaná oprava původního nádraží přinese v aktuální obtížné době nové pracovní příležitosti a celkově představuje velmi rozumnou a strategickou investici. Věřím proto, že faktické čerpání dotace už je nyní jen otázkou krátkého času,“ shrnuje závěrem Zdechovský.

Více informací ZDE.
Připravila Jitka Fialová. 

www.europarl.europa.eu/portal/cs
www.spravazeleznic.cz
www.moldava.cz

europarl_logo  moldava_znak  sz_log

PF 2021 CzechSpecials