Menu

Mezi Malostranskou mosteckou a Juditinou věží

23. 04. 2019

Muzeum hlavního města Prahy chystá znovuotevření můstku mezi Malostranskou mosteckou věží a Juditinou věží, který byl dosud z bezpečnostních důvodů pro návštěvníky uzavřen. Od středy 24. do pátku 26. dubna 2019 budou proto probíhat restaurátorské práce na zpevnění kamenů madla můstku k Juditině věži. Z tohoto důvodu bude proveden také zábor jedné třetiny místa pod můstkem, kde bude stát lešení. Zbylý prostor bude pro návštěvníky a obyvatele Prahy volně průchozí.

Při prohlídce stavu zábradlí na mostě mezi Malostranskou mosteckou věží a Juditinou věží a následném průzkumu statikem bylo zjištěno, že kamenné bloky zábradlí jsou pouze položeny na sobě a chybí vnitřní kovová konstrukce zajištění. Při restaurátorském průzkumu pak došlo k otevření spár mezi bloky a vyjmutí záslepek a ke kontrole technologie historického statického zajištění. Restaurátorský zásah bude řešit statické zajištění bloků zábradlí na Malostranské mostecké věži. Budou vyňaty kamenné záslepky a zavrtány otvory pro osazení kovových stabilizačních čipů. Následně dojde i ke zpevnění bočních spár zdiva, případně doplnění spárování a zpětnému osazení záslepek na madle. Po dokončení prací budou kameny plasticky doretušovány v defektech a na místech, kde dochází k degradování kamene. Práce provede kolektiv odborníků vedený renomovaným akademickým malířem s restaurátorskou licencí panem Tomášem Raflem. Malostranské mostecké věže jsou dvě stylově odlišné a různě vysoké věže. Jsou propojeny branou a společně tvoří vstup z Karlova mostu na Malou Stranu. Nižší z nich se také nazývá Juditina věž, protože byla součástí Juditina mostu, předchůdce dnešního Karlova mostu.  
Otevírací hodiny pro veřejnost na Malostranské mostecké věži jsou: listopad – únor: 10 – 18 hod., březen: 10 – 20 hod., duben – září: 10 – 22 hod., říjen: 10 – 20 hod.
Připravila Martina Hoffmanová.

www.muzeumprahy.cz

 

Czech specials new