Menu

Konference v Praze připomínají 17. listopad 1989 a 30 svobodných let

15. 11. 2019

Události roku 1989, které začaly 17. listopadem v Praze, vedly ke klíčovým změnám ve většině sfér společnosti tehdejšího Československa. Ty kromě jiného umožnily občanům volně cestovat do zahraničí a otevřely také Prahu tisícům odborníků z nejrůznějších vědeckých, průmyslových, uměleckých či podnikatelských odvětví, kteří do československé metropole přijížděli za kongresy a konferencemi.

Sametová revoluce roku 1989 byla celospolečenským historickým mezníkem, který se bezpros­tředně projevil i na revolučním rozvoji kongresového průmyslu v hlavním městě Československé a později České republiky. Zatímco od roku 1980 do roku 1989 se dle statistik asociace ICCA (International Congress and Convention Association) v Praze konalo celkem 75 mezinárodních asociačních akcí, za následující porevoluční desetiletí to již bylo 292 akcí, tedy o téměř 290 % více.

„Svobodný trh a volný pohyb osob bezesporu přispěly k výraznému rozvoji kongresového průmyslu, a to nejen v Praze. I ostatní známé kongresové destinace Evropy zažívaly v této době růst, ale oproti Praze méně výrazný. Kupříkladu v Barceloně počet asociačních akcí splňujících kritéria asociace ICCA stoupl o 195,6 %, ve Vídni o 99,6 % a v Londýně o 23,3 %,“ hodnotí vývoj Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, organizace, která působí jako oficiální reprezentant hlavního města Prahy v oblasti kongresového průmyslu, a dodává: „Kongresový průmysl Prahy je na vzestupu i v posledních dvou dekádách, což je samozřejmě zčásti ovlivněno i preciznějším sběrem dat. Na základě aktuálních údajů očekáváme, že mezi lety 2010 až 2019 Praha přivítá až osmnáctinásobek počtu akcí než mezi předrevolučními lety 1980 až 1989.“

Právě 30. výročí listopadu 1989 a souvisejících událostí se letos v Praze věnuje celá řada odborných konferencí. Již v květnu uspořádal Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky konferenci 100 studentských ®evolucí, zaměřenou na hlavní aktéry sametové revoluce – tehdejší studenty – a na jejich porevoluční osudy. V září se v Národním ar­chivu odehrála konference Revoluce 1989 v regionech a v říjnu 23. ročník konference Forum 2000, jejímž zakladatelem byl pozdější prezident Václav Havel a zároveň přední osobnost sametové revoluce. Letošní Forum 2000 se věnovalo tématu Jak obnovit naděje roku 1989. Další mezinárodní konference, a to pod názvem Demokratická revoluce 1989. Třicet let poté, proběhla začátkem listopadu v Senátu Parlamentu České republiky. Prominentní zahraniční řečníci, kteří sehráli významnou roli v pádu železné opony, přijali pozvání na konferenci Českého rozhlasu: Evropa bez železné opony: 30 let svobody. V týdnu vrcholících oslav se konají tematické konference hned na dvou pražských univerzitách. Na Univerzitě Karlově se jedna z nich věnuje Československému disentu a jeho společen­skému přesahu, druhá otázce pojetí Mezinárodního dne studenstva v evropském kontextu a třetí Dialogu o očekáváních, které revoluce přinesla a o aspektech polistopadového vývoje. Na Vysoké škole ekonomické v Praze se organizátoři zaměřili na Ekonomickou transformaci v České a Slovenské republice od sametové revoluce po současnost a otázku budoucnosti. Letošní výročí ještě připomene prosincová konference Prague Media Point diskusí na téma polistopadového vývoje českých médií a jeho významu pro rozvoj svobody slova a demokracie.

Informace o všech těchto a mnoha jiných konferencích vracejících se k listopadu 1989 naleznete v kongresovém kalendáři Prague Convention Bureau.
Připravila Hanka Krejbichová.

www.pragueconvention.cz

 

 

 

 

 

 

 

Archiv