Menu

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram 25. 4. – 11. 6. 2019

11. 04. 2019

Tisková konference v Galerii kavárny Louvre byla dalším potvrzením, že 51. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram klepe na dveře. S novinkami a programem aktuálního ročníku přítomné zástupce tisku seznámili Mgr. Albína Dědičík Houšková, ředitelka festivalu, Jan Páleníček ze Smetanova tria a dirigent Debashish Chaudhuri.

dvokova_pbram

Aktuální 51. ročník festivalu bude věnován Antonínu Dvořákovi v roli pedagoga. Na koncertech zazní díla Mistrových žáků, a to jak z doby jeho působení na pražské konzervatoři, tak z pobytu v USA.

Festival odstartuje 25. 4. v příbramském Divadle A. Dvořáka a rovnou nabídne plejádu zvučných jmen. Prvního koncertu se ujmou Soňa Červená, Lucie Silkenová, Julie Svěcená, Martin Bárta a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.
A pak už se pojede podle plánu. Namátkou můžeme pozvat například na koncert Zápisník zmizelého do příbramské Galerie Františka Drtikola (30. 4.), kde budou kromě jednoho z výrazných děl Leoše Janáčka představeny také skladby menšího rozsahu. Za doprovodu klavírního virtuosa Martina Kasíka se v ústřední roli představí přední český pěvec, držitel Thálie, Jaroslav Březina.

Český filharmonický sbor Brno předvede v kostele sv. Jakuba sakrální díla A. Dvořáka, L. Janáčka a Z. Fibicha (7. 5.)
Věhlasné Smetanovo trio ukáže v Galerii Františka Drtikola (16. 5.), proč patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti.
Zámek Dobříš, již tradiční zastávka v koncertním programu HF A. Dvořáka, přivítá na konci května (30. 5.) komorní orchestr Quattro v čele s dirigentem Markem Štilcem. Milým a váženým hostem koncertu bude první dáma české harfy, Jana Boušková.
Svatá Hora u Příbrami se letos stane tou nejkrásnější scénou pro Operetní gala (1. 6.) Koncert pod širým nebem připomene žáky Antonína Dvořáka, kteří svůj umělecký život zasvětili operetní tvorbě. Zazní díla Oskara Nedbala, Rudolfa Frimla a Rudolfa Piskáčka.
Rozhodně stojí za to, podívat se na kompletní program 51. ročníku HF A. Dvořáka Příbram, protože v něm najdete i celou řadu dalších zajímavých koncertů na mnoha krásných místech příbramského regionu. Stačí nahlédnout na www.hfad.cz/…nik-program/
Samozřejmě ani v roce 2019 nemůže chybět oblíbený benefiční koncert pro vilu Rusalka. Letos přijal pozvání klavírní virtuos Ivo Kahánek. Součástí akce bude mimořádné zpřístupnění vily Rusalka pro veřejnost za přítomnosti potomků Antonína Dvořáka (11. 5.).

Den s Antonínem Dvořákem letos připadá na 4. června a opět přenese klasickou hudbu z koncertních sálů do ulic a veřejných míst Příbrami. Celkem zahrnuje dvacítku samostatných koncertů a pořadů pro děti i širokou veřejnost.
A jdeme do finále!? Samotný závěr přesune festivalové dění opět na začátek, tedy do Divadla A. Dvořáka Příbram, kde mimořádný koncert našich předních houslistů „Mistři houslí“ završí 11. června celý 51. ročník festivalu díly A. Dvořáka, J. Suka, P. I. Čajkovského, P. de Sarasateho a A. Vivaldiho.
Připravila Radka Svobodová.  

www.hfad.cz
www.facebook.com/hfad

www.dvorakovopribramsko.cz