Menu

Houslař Jaroslav Kohout pracuje pro Pavla Šporcla

24. 08. 2020

Řečeno s klasikem: houslař, ten tvrdý chleba má. Musí znát trup, krk, kobylku, struník, kolíčník, šnek i hmatník. Všechny tyto termíny má v malíčku Jaroslav Kohout, jemuž se v Libereckém kraji dostalo ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby. Ne nadarmo: pracuje pro výběr těch nejlepších českých hudebníků.

K jeho klientům například patřil Josef Suk, patří Pavel Šporcl, profesor Ivan Ženatý a další muzikusové. Vedle každoroční účasti na Mezinárodních houslových kurzech v Turnově prezentuje řemeslník své umění například na stejnojmenných kurzech pořádaných ostravskou konzervatoří nebo na Mezinárodní houslařské soutěži Věnceslava Metelky v Náchodě.

„Možná jen málokdo ví, že v našem kraji působí mezi jinými řemeslníky i houslař. A ještě k tomu opravdový Pan houslař, který vyrábí špičkové nástroje pro naše nejlepší houslisty,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jaroslav Kohout ve své dílně pracuje podle tradičních modelů; ze dřeva upřednostňuje javor z Bosny a smrk z italských Dolomit, jejichž stáří nesmí klesnout pod pět let. To je zárukou dostatečného vyzrání dřeva, které vyloučí případné pozdější deformace.

První housle vznikly před rokem 1550 v severní Itálii. Nejstarší známý nástroj postavil Andrea Amati. Až do konce 18. století byly ceněné housle s užší horní částí těla z dílny rakouského houslaře Jakoba Stainera. Od konce 18. století se pak začaly objevovat a více využívat stradivariovské housle se silnějším zvukem.
Připravil Jan Mikulička.

www.houslar.eu
www.liberecky-kraj.cz



 

Archiv
for kids