Menu

Bazény na dně

24. 11. 2020

Kvůli pandemii musely vypustit minimálně 400 000 kubíků vody, což odpovídá například objemu přehrady Suchomasty na Berounsku.

Bazény a bazénová centra patří k odvětvím, které pandemie covid-19 postihla nejhůře. Jsou uzavřeny již 118 dní z roku 2020, což je více než třetina roku, kdy nemohou provozovat svoji činnost. A velmi dlouho ještě zavřené zůstanou: „Podle systému PES mohou při stupni 2 a 3 bazény a bazénová centra fungovat jen pro deset až padesát klientů, což je v případě větších bazénů, projektovaných na stovky až tisíce návštěvníků, ekonomický nesmysl. Nový pandemický systém tedy znemožňuje jejich otevření na další dlouhé měsíce. Bazény, bazénová centra a aquaparky budou nejomezenějším segmentem podnikání v České republice. Bez pomoci vlády dojde k přímé likvidaci sektoru,“ říká Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu.

Velmi obtížnou situaci sektoru ještě zhoršuje fakt, že bazény netrpí jen výpadkem tržeb. Mají neustále vysoké náklady, protože řadu technologií je potřeba udržovat v provozu i po dobu odstávky. Významné finanční ztráty a plýtvání vodou způsobuje vypouštění a napouštění bazénů – Česká unie cestovního ruchu odhaduje, že z českých bazénů bylo v důsledku pandemie vypuštěno minimálně 400 000 kubíků vody, což odpovídá objemu menší vodní nádrže. “V termálním parku Velké Losiny jsme museli letos zbytečně vypustit vodu z našich devíti bazénů o celkovém objemu 1500 kubíků, což je 1,5 milionů litrů vody. Bazény budeme muset znovu napustit a vodu opětovně upravit, aby odpovídala hygienickým požadavkům,” říká Martin Plachý, viceprezident České unie cestovního ruchu a spolumajitel lázeňské skupiny Royal Spa. Kromě vody jsou tu další náklady: vytápění či vzduchotechnika běží prakticky nepřetržitě, poplatky za přenos rezervovaných kapacit elektrické energie a plynu pro tato energeticky náročná centra jsou vysoké i při minimální spotřebě, dlouhé odstávky rovněž způsobují poruchy některých technologií, a proto je nutné zajišťovat nepřetržitý dohled, což znamená opět finanční náklady. Navíc jak v první, tak i druhé vlně bylo zavření ze strany vlády oznámeno jeden den předem, což jenom prohloubilo ztráty jejich provozovatelů.

Majitelé a provozovatelé bazénů a bazénových center od státu zatím získali jen minimální podporu. Mohli prakticky využít pouze programy Antivirus, případně COVID nájemné v těch případech, kdy provozovatelé neužívají prostory ve svém vlastnictví. “Není v pořádku, že některá odvětví byla odškodněna při podstatně mírnějším propadu příjmů, zatímco na ta těžce postižená se zapomíná. Například pro potravináře byl obratem připraven kompenzační program Agricovid, o kompenzace mohou žádat už při 25% poklesu příjmů. Provozovatelé bazénů žádnou takovou možnost nemají, a to je jejich situace podstatně horší,” říká Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu. Přitom bazény, to není jenom zábava, ale hlavně zdraví a prevence: “
Dlouhodobé uzavření bazénů a jejich případná ekonomická likvidace bude mít beze sporu dopady na kvalitu života a zdraví obyvatelstva. Pra­videlné plavání prohlubuje psychomotorický vývoj kojenců a dětí, stejně tak je velmi důležité pro prevenci zdraví napříč všemi věkovými skupinami. Bazény využívají školy a sportovci, pro celou řadu lidí jsou velmi důležité ze zdravotních důvodů,” říká Pavel Košnar, předseda představenstva Asociace bazénů a saun ČR.

Česká unie cestovního ruchu ve spolupráci se Svazem léčebných lázní a Asociací bazénů a saun ČR proto navrhla Ministerstvu průmyslu a obchodu plán podpory bazénů a bazénových center. Součástí návrhu je vznik dotačního titulu COVID – bazény
: postižené subjekty by mohl kompenzovat například procentuální sazbou z tržeb, které daný subjekt utržil ve stejném období minulého roku. Podpora by měla směřovat bazénům a bazénovým centrům v soukromých rukách, nikoliv těm, které provozuje veřejný sektor. Rámec dotačního programu i informace k poškození sektoru, které zasáhlo na 1150 provozovatelů s více jak 17 000 zaměstnanci s obratem přesahujícím 8 miliard korun ročně, zaslala Česká unie cestovního ruchu k rukám místopředsedy vlády Karla Havlíčka.

Dotační titul COVID – bazény vychází ze Záchranného plánu 10+1, který představila Česká unie cestovního ruchu již v první polovině října 2020, a představuje tak další krok České unie cestovního ruchu, která hájí zájmy podnikatelů v cestovním ruchu i v návaznosti na již prosazené body nejen z tohoto plánu.


Východiska a aktiální situace

(Do tohoto přehledu nejsou započteny veřejné bazény vlastněné či provozované veřejným sektorem. Jejich počet je podle Státního zdravotního ústavu asi 957.)
Připravila Kristýna Válková.

https://forumcr.cz/

 ceska_unie_cestovniho_ruchu

Archiv