Menu

Akce "Pelhřimov! Město rekordů žije!" od 7. do 11. června připomíná 30letou tradici rekordmanských festivalů

04. 06. 2021

Akce "Pelhřimov! Město rekordů ŽIJE!" probíhající od 7. do 11. června připomíná 30letou tradici rekordmanských festivalů v českém městě rekordů. Letos ze známých příčin nelze přehlídku českých NEJ... uspořádat v tradičním rozsahu, přesto se pořadatelé z Muzea rekordů a kuriozit rozhodli nezahodit půlroční úsilí a o druhém červnovém týdnu připravili na každý den do komorního prostředí 1-3 rekordní pokusy. Zveme Vás na setkání se zajímavými osobnostmi a na jejich akční pokusy o zápis do České knihy rekordů.

dobry_den_-__michala_struppova_2

pondělí 7. 6., 13 hodin – Rekordní sabrage v Pelhřimově
To slovo zní velmi francouzsky. A skutečně! Jeho původ je v zemi galského kohouta, byť v patřičných kruzích zdomácnělo v řadě zemí – i u nás. Sabrage souvisí s vínem – především s šampaňským vínem a jedná se o velmi specifický způsob otvírání lahví šumivého vína – totiž šavlí. Useknutím hrdla lahve. Ale pozor – ono nejde o bohapusté seknutí kovovým předmětem do lahve někde tam, kde se nachází její hrdlo. Jde o velmi kultivovaný a s patřičnými rituály prováděný úkon, který je založený na tom, že takovéto víno je v lahvi řádně natlakované a člověk provádějící sabrage drží v jedné ruce šavli a tou v inkriminovaném okamžiku jede po povrchu lahve ode dna směrem k hrdlu. Prudce! A má-li ten správný grif, podaří se mu to, že vršek lahve – tedy hrdlo se špuntem – usekne a tohle všechno – díky onomu tlaku šumivého vína vyletí do výšky. Zdaleka ne každému se to zdaří. Mistrem v tomto oboru je člověk, který se v pondělí představí v Pelhřimově na akci Pelhřimov! Město rekordů ŽIJE! : český velvyslanec Řádu rytířů vína Champagne (Bratrstvo zlaté šavle) – Milan Průcha – se symbolicky pro připomenutí 15 měsíců života s koronavirem a nejrůznějšími omezeními pokusí v co nejkratším čase otevřít zmíněným způsobem 15 lahví šampaňského vína šavlí. Tedy sabrage směřující do České knihy rekordů. Chybět ovšem nemusí ani historický výklad o tomto umění. Akce se koná od 13 hodin v zahradě Muzea rekordů a kuriozit a jeho expozice Zlaté české ručičky a dá se očekávat velmi rychlý čas (do půl minuty, možná i rychleji). Kromě toho je na programu i další (vytrvalostní) pokus o rekord: Roman Szabados (7 let) a Josef Šálek (rekordman v půlmaratónu na sněhu bos) – co nejdelší výdrž v planku (zpevňovací cvičení – základní pozice  na předloktích a prstech na nohou,ruce na šířku ramen, nohy mírně rozkročené, ramena tvoří 90° úhel, tělo v jedné přímce s hlavou). 

úterý 8. 6., 13 hodin – České rekordy českých Skotů
Pelhřimov! Město rekordů žije! – tak se nazývá letošní akce, která připomene třicetiletou tradici červnových pelhřimovských festivalů českých NEJ… Ani ten letošní nelze uspořádat v obvyklém rozsahu. A tak pořadatelé přichystali komorní verzi v zahradě Muzea rekordů a kuriozit, které bylo před nedávnem po 255 dnech nuceného uzavření opět zpřístupněno návštěvníkům. Každý den od 7. do 11. června se zde (nebo v blízkém okolí) představí jeden – někdy i tři špičkoví čeští rekordmani.

Na řadě jsou rekordy tradičních Skotských her pořádaných každoročně pod dohledem Agentury Dobrý den na Sychrově. Představí  se Michala Struppová rekordmanka ve Farmářském běhu žen. Jde o přenášení extrémně těžkých kamenů. Jsou dva, váží 50 kg a Michala je ve skotském kroji dokázala odnést do vzdálenosti 80 a čtvrt metru. Padne-li tento rekord, to bude bedlivě sledovat i pan Václav Rout, jeden z nejlepších skotských dudáků u nás – mimochodem: člověk, který před léty hrál na skotské dudy i při audienci českého prezidenta u britské královny. A ve skotském kiltu se představí i český skotský rychlokarikaturista portrétující na rekord – návštěvníky akce na jednorázové sklenky se skotskou whiskey. 

středa 9. 6., 13 hodin – Silácký rekord v ručním nakládání 30 plných 50litrových pivních sudů (á 63 kg) 
na korbu nákladního automobilu jediným člověkem na čas – silák Jan Šťastný z Pardubic (pivovarský dvůr – Pivovarská 856, Pelhřimov) 
 
čtvrtek 10. 6., 13 hodin – Životní dílo a pozoruhodný rekord z kategorie „rukodělná zručnost“ 
Blanka Böhmová – Nejdelší květinový koberec (cca 80 m) z více než 6 tisíc vlastnoručně vyrobených květin (vlna) – min. 2 tisíce hodin práce jediného člověka! 

pátek 11. 6., 14 hodin – Miloš Smejkal – Mistr bojových umění
Rychlostní rozbíjení říčních kamenů úderem holé ruky, v níž rekordman navíc drží vejce, které se během pokusu nesmí rozbít! (14.15) 

Mistr mýdlových bublin Matěj Kodeš – pokus o světový rekord – uzavření největšího počtu lidí do mýdlové bubliny v limitu pouhých 30 s (14.45)

Tomáš Čerbák – pokus o český rekord – cvik Dragon Flag (dračí vlajka) – 15.15 hod.

+ tříhodinové živé vysílání Českého rozhlasu Dvojka s rozhovory s dalšími rekordmany – 13.00–16.00 moderuje Jan Rosák (před nedávnem rovněž zapsaný do České knihy rekordů)

Akce probíhá za podpory Kraje Vysočina, Města Pelhřimov a místních partnerů.
Připravil Miroslav Marek.

www.muzeumrekorduakuriozit.cz
www.dobryden.cz
  

Czech Specials
Side VSH