Menu

AHR ČR vítáí rozhodnutí Poslanecké sněmovny o výši poplatku z ubytování

19. 06. 2019

19. června 2019 poslanci ve třetím čtení zamítli návrhy na zvyšování poplatku za ubytování na 100,- až 150,- Kč za osobu a den. Přijali tak vládní návrh novely zákona, která celý systém poplatků z ubytování zjednodušuje, dělá jej mnohem transparentnější a navíc rozšiřuje rovněž na ubytování v soukromí.

Asociace hotelů a restaurací vítá toto rozhodnutí a skutečnost, že politici nakonec vyslyšeli hlasy a argumenty odborníků, že neadekvátní zvýšení poplatku by vedlo spíše ke zpomalení především domácího cestovního ruchu.

„Skutečnost, že se poplatek za pobyt bude vztahovat také na ubytování v soukromí je jistě pozitivním krokem pro obce, ale také pro narovnání nerovných podmínek v podnikání. Aby byl tento krok účinný, je však třeba zavést registraci ubytovatelů, kteří nabízejí krátkodobé ubytování v bytech, protože bez toho se nedá tato povinnost účinně vymáhat. Registrace by rovněž zajistila dodržování daňových povinností a zajištění řádné registrace cizinců, dle současných zákonů.“ Uvedl k dnešnímu hlasování Václav Stárek, prezident AHR ČR.

AHR ČR by rovněž přivítala, aby zastupitelé jednotlivých měst a obcí investovali část těchto finančních prostředků také na podporu cestovního ruchu. „Věříme, že zákon v této podobě projde i Senátem a nový systém bude možno uvést do praxe co nejdříve.“ dodává Václav Stárek.
Připravila Miluše Jaklová.

www. ahrcr.cz

 

Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar