Menu

30. ročník festivalu Pelhřimov – město rekordů se přesouvá na rok 2021

30. 04. 2020

Největší rekordmanská akce v Evropě v tomto roce nebude. Tak jako se téměř celá naše země zastavila a ocitla se v „karanténě“, bojuje se stejným problémem i svět rekordů, který v České republice zastřešuje pelhřimovská Agentura Dobrý den.

pelhimov-msto_rekord_-_dort_s_nejvtm_potem_pater

Vyvrcholením snažení mnoha (nejen českých) rekordmanů byl v předchozích 29 letech červnový mezinárodní festival Pelhřimov – město rekordů. Jeho 30. ročník se letos – vzhledem k pandemii koronaviru, přijatým vládním opatřením a vzhledem k absenci informací o stanovení podmínek pořádání hromadných akcí – neuskuteční. Jubileum se přesouvá na termín 11. – 12. června 2021. Přesto se pořadatelům z Agentury Dobrý den nechce úplně zahodit investované penzum práce, které bylo od podzimu minulého roku na přípravách festivalu odvedeno. A tak tradiční „pelhřimovské rekordy“ letos alespoň trochu připomene akce Rekordy v karanténě. V prostorách zahrady Muzea rekordů a kuriozit (součást expozice Zlaté české ručičky) bude pro tuto příležitost nově vytvořena venkovní výstava „30 let pelhřimovských rekordů“ a v termínu od 8. do 14. června zde každý den proběhne jeden unikátní pokus o zápis do České knihy rekordů. Ani diváci o tyto výkony nepřijdou. Akce Rekordy v karanténě bude streamována na internet (sociální sítě). Zájemci ji budou moci sledovat v přímém přenosu a následně také v dokumentu, který při této příležitosti vznikne. O podrobnostech budeme včas informovat, nicméně zde je malá ochutnávka:

V minulosti se zde diváci mohli setkat s legendární gymnastkou Věrou Čáslavskou, 6násobným vítězem Dakaru Karlem Lopraisem, ale i Martou Kubišovou, Markem Ebenem… pořadatelé představili rekordmany z Německa, Francie, USA, Ruska…, návštěvníci nejen viděli, ale i zkonzumovali 20patrový dort vážící čtvrt tuny či dvousetmetrovou klobásu, koncertovalo zde hudební těleso hrající na nástroje slepené ze sirek, na náměstí přistávali parašutisté na přesnost, magnetickému muži Karolu Ostertagovi ulpěla na hrudi zátěž o hmotnosti 225 kg (bez pomoci rukou), našlo se zde 200 nových dárců kostní dřeně…

Do Rekordmanské síně slávy byly kromě Karla Gotta či hokejisty Jiřího Holíka uvedeny na festivalu Pelhřimov – město rekordů významné osobnosti: Martina Sáblíková, cestovatelé Hanzelka-Zikmund, manželé Zátopkovi, Divadlo Spejbla a Hurvínka, Kateřina Neumannová…

Předání výročních cen Rekordman roku letos proběhne také trochu jinak. Tedy nikoliv na festivalu, ale průběžně v několika etapách a při různých příležitostech. Do síně slávy Muzea rekordů a kuriozit pracovníci Agentury Dobrý den uvedou kromě jiných i pana Jiřího Suchého (nejdéle hercem, zpěvákem, autorem /125 her/, ředitelem, skladatelem, textařem a režisérem vlastního autorského divadla). Vzhledem k nastalým okolnostem už dvakrát k plánovanému setkání nemohlo dojít. Věřme tedy, že úsloví „do třetice všeho dobrého“ stále ještě platí.
Připravil Miroslav Marek.

www.dobryden.cz

 Czech specials new