Menu

Pražské múzy

16. 10. 2018

Cyklus komorních koncertů pokračuje koncertem 17. října 2018 opět v Kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici (koncertní síň Pražského jara). Na koncertě vystoupí jedinečný komorní soubor ENSEMBLE MARTINŮ a hostem večera bude český choreograf a taneční pedagog JIŘÍ HORÁK. Tento večer bude věnován múze TERPSICHORÉ, která byla bohyní tance a řeckého chóru. Platón, který měl za to, že lidé, kteří neumějí tančit, jsou nevzdělanci, o ní v dialogu Faidros napsal: „Terpsichoré cikády oznamují, kdo ji uctíval sborovým tancem, ten se jí pak stává milejším.“

Hlavním protagonistou večera je Ensemble Martinů – pražské klavírní kvarteto ve složení klavír-flétna-housle-violoncello. Svým projevem a zvukovostí je jedním s nejvýraznějších souborových uskupení v České republice. Ensemble nahrál 10 CD a DVD pro renomované vydavatele, desítky snímků pro Český rozhlas, Českou televizi, hudbu k filmu. Do současnosti uskutečnil přes 1500 vystoupení. Věhlas si získal svými literárně hudebními projekty s legendami českého herectví, jako byli Boris Rosner, Věra Galatíková, Radovan Lukavský či Ladislav Lakomý. Soubor hraje ve složení Miroslav Matějka flétna, Radka Preislerová housle, Bledar Zajmi – violoncello a Štěpán Kos klavír.
Choreograf a taneční pedagog Jiří Horák se po studiích v Ostravě a Sankt Petěrburgu stal prvním sólistou Národního divadla v Praze, kde vytvořil celou řadu hlavních rolí klasických baletů (Louskáček, Labutí jezero ad.), následně působil jako baletní mistr a pedagog v Národním divadle v Brně. Jako host vystupoval s řadou baletních souborů (Světový baletní festival v Japonsku, Salcburské taneční divadlo, Laterna magika v Praze). Jiří Horák vytvořil více než 10 celovečerních baletů. V současné době vyučuje klasický tanec na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy. Pedagogicky působil i v baletním souboru Theater am Rhein v Düsseldorfu a v Kibbutz Dance Theatre v Izraeli. Často je zván jako člen poroty různých baletních soutěží. 
Program koncertu nabídne zajímavou strukturu děl skladatelů 19., 20. i 21. století, přičemž pozornost si rozhodně zaslouží skladba českého skladatele Michala Müllera „1918 pro flétnu, housle, violoncello a klavír“, která byla komponována na objednávku souboru Ensemble Martinů. Michal Müller patří mezi výrazné skladatelské osobnosti současnosti. K jeho posledním úspěchům patří první cena za skladbu Obrazy Hieronyma Bosche v mezi­národní skladatelské soutěži „Artistes en herbe“ v Lucemburku roku 2017. 
Začátek koncertu je v 19:30 a vstupenky lze zakoupit online na http://prazskemuzy.cz

1210-prazske-muzy-17-10-terpsichore-plakat

Cyklus komorních koncertů Pražské múzy
vznikl z iniciativy mezzosopranistky Evy Garajové a od samého začátku je tento projekt podporován nadací Musicenterprise, Luxembourg (Geoff Piper). Jednotlivé koncerty přinášejí publiku klasickou i soudobou komorní hudbu. V rámci každého z večerů se navíc v kratším interview představí také pozoruhodná osobnost kulturně-společenského života, jejíž dílo je určitým způsobem spjaté s právě oslavovanými múzami.
Přiravil Roman Janků.

www.prazskemuzy.cz
prask_mzy_-_logo

Archiv
for kids