Menu

Společnost VÍNO BLATEL, a. s., byla založena v roce 1990. Sídlí v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, v kraji s mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování vinné révy. Vinná réva se v katastru této obce pěstuje na 284 hektarech (z nichž VÍNO BLATEL obhospodařuje asi 160 hektarů) ve viničních tratích Kamenice, Antonínek, Stará hora, Floriánky, Ochránky, Rybníčky, Střečkův kopec, Nadhájčí, Pod Nadhájčím, Nádavky, Dílce, Roháče a Nadfloriánky. Zdejší Blatnický Roháč byl prvním tuzemským vínem, kterému se dostalo nejvyššího mezinárodního uznání, když bylo v roce 1896 na mezinárodní výstavě vín v Paříži oceněno zlatou medailí. Vinařské lokalitě VÍNA BLATEL vévodí proslulé poutní místo u Sv. Antonínka, zobrazované proslulými malíři. Soubor zdejších vinohradnických staveb byl v roce 1995 prohlášen památkovou rezervací. Mezi odrůdy vinné révy, které zde převládají, patří Merlot, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Muškát moravský, Rulandské bílé a Chardonnay.

Vinice Jana Amose Komenského

04. 05. 2017

Rozhovor se statutárním ředitelem akciové společnosti VÍNO BLATEL Ing. Miroslavem Olbrechtem jsem 28. února 2017 zahájil konstatováním, že jednou z atraktivit cestovního ruchu jsou v České republice vinařské stezky a cyklostezky a že pro řadu turistů a účastníků firemních akcí je moravské předhůří Bílých Karpat zemí zaslíbenou.
Vinařské stezky jsou čím dál oblíbenější. Ať už je to „Putování po blatnických búdách“, nebo srpnová akce „Blatnické búdy pod hvězdami“. Mimoto mají pro turisty v Blatnici každý víkend otevřen sklep minimálně dva vinaři. My sami pořádáme škálu řízených degustací. Jejich rozsah záleží na zadání klienta. Pokud chce zajistit návštěvu našich vinic a vinařství i s dopravou, kompletním cateringem, programem s cimbálovou muzikou a ubytováním, tak samozřejmě vše zajistíme. Nejen zdejší vína, ale i sama malebná Blatnice pod Svatým Antonínkem, těsně spjatá s význačným moravským poutním místem, je totiž turisticky velmi atraktivní. Její nedílnou součástí je v rámci našich vinohradů vinice Jana Amose Komenského, kterou zde držel i během svého pobytu v zahraničí. Dnes je na ní vysázena naše nejúspěšnější odrůda Merlot, jíž jsme v rámci České republiky největším pěstitelem.

Jak jste se, pane inženýre, dostal k vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem?
Společnost VÍNO BLATEL jsme založili společně s tatínkem a dalšími třemi společníky již v roce 1990. Postupně se nám povedlo získat vinice i sklep v Blatnici. Snažíme se o zvelebování tohoto místa a majetku, kterým disponujeme. Vyrábíme celou škálu vín od sudových, jakostních po přívlastkové. Děláme i speciality typu slámových vín. Z hlediska tzv. velké gastronomie a privátního obchodu s vínem dominuje sortiment přívlastkových vín. Naše severní vinařská oblast je výjimečná tím, že vína mají zajímavou pikantní kyselinku a tomu odpovídající množství cukru, takže jsou chuťově velmi vyvážená a aromaticky nevšední.

Někteří rozumbradové si zvykli papouškovat, že v Česku neumíme kvalitní červená vína.
To je nesmysl. Zřejmě i díky tomu, že ve vinařských oblastech České republiky dochází ke zvyšování průměrné roční teploty, dozrávají v naší části Slovácka překrásná červená vína, která směle konkurují některým typům jižních vín. Tento fakt se odráží i ve skutečnosti, že na zahraničních vinařských soutěžích naše červená moravská vína dost často vyhrávají.

U firemní klientely je dnes in využívat vína k propagaci svých firem.
Služba, kdy klienti nakupují víno se svou firemní etiketou, je dnes standardem. Jsem velmi rád, že rok od roku, zejména v předvánočním období, po této službě roste poptávka. Čím dál častěji tak naše vinařství dodává na trh speciální edice vín i pro různé firemní akce, firemní výročí či setkání. Máme také klienty, kteří si natolik zakládají na jedinečnosti svého vína, že si u nás vyberou určitou šarži a my ji pak držíme výhradně jenom pro ně.

Rok 2017 CzechTourism vyhlásil rokem baroka a barokní kaple sv. Antonína Paduánského pod vrcholem Blatnické hory se řadí k nejvýznamnějším poutním místům jižní Moravy.
Svatoantonínská pouť, kterou zobrazoval i malíř Joža Úprka a další skvělí malíři Slovácka, se tam letos bude konat 13. až 18. června. A opět to jistě bude velkolepá, hojně navštívená podívaná, prozářená vínem, slováckým folklorem a nádhernými svátečními kroji.

Vaše vinařství má své „velvyslanectví“ i v Praze.
Ano, už sedmačtyřicet let. Výspa moravského vinařství, vinárna Blatnička a restaurace Blatnice v Michalské ulici, funguje nepřetržitě od roku 1970. Zde můžou lidé ochutnat kousek moravské pohostinnosti a pochutnat si jak na našem víně, tak i na vybraných pokrmech.

Cech blatnických vinařů, jehož je vaše vinařství součástí, a tedy i vaše vína jsou nositeli označení „víno originální certifikace“ (VOC).
Ano. Striktní výběr vinic ve schválených polohách s jedinečným půdním složením dává blatnickým vínům unikátní vlastnosti. Výrobou vín VOC Blatnice Cech blatnických vinařů poukazuje na tradici blatnického vinařství, v níž se snoubí staleté postupy, typický charakter, originalita Bílých Karpat a srdce vinařů v tradičních odrůdách Ryzlinku rýnském a burgundských odrůdách.


Archív vydání

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 04/2017
04/2017 číst aktuální číslo