Menu

Vědecky opodstatněné a klinicky vyzkoušené indikace lázeňské jodové léčby v Hodoníně mají takovou závažnost a šíři využití, že by bylo citelnou mezerou, kdyby chyběly možnosti jejich uplatnění v komplexu československé balneologie a léčebněpreventivní péči.
prof. MUDr. Jaroslav Benda

Jodobromová solanka Lázní Hodonín

04. 08. 2017

Lázně Hodonín disponují zhruba třemi sty lůžky, moderními balneo a vodoléčebnými pavilony a lázeňským parkem. Podstatnou část terapií tvoří jodobromové koupele a zábaly, ruční klasické masáže, podvodní a reflexní masáže, perličkové, přísadové, bylinné a vířivé koupele, elektroléčba, magnetoterapie, parafínové a peloidní zábaly, plynové injekce, myostimulátor, kryptoterapie, individuální a skupinová cvičení a další procedury. Od roku 2015 jsou ve zdejších Denních lázních Bliss Day Spa procedury zpřístupněny i ambulantním pacientům a dalším příchozím.

Rozhovor s ředitelem Lázní Hodonín Milanem Sýkorou jsme začali ohlédnutím za loňským rokem.
Pane řediteli, rok 2016 byl pro vaše léčebné lázně v polistopadové éře zatím rokem nejúspěšnějším.
Opravdu, i když v porovnání s rokem 2015 co do hospodářských výsledků nedošlo k dramatickému nárůstu, protože i předloni se vyvíjel obdobně dobře. Loni se nám však dařilo lépe vytěžovat naši lůžkovou kapacitu. Navíc tím, že se zdravotními pojišťovnami objednávaná komplexní lázeňská péče vrátila ke klinicky ověřené léčebně účinné délce (v Hodoníně léčíme indikace vyžadující náročnější čtyřtýdenní léčbu), prošlo loni našimi lázněmi o trochu méně pacientů než v roce 2015.

Vámi aplikovaný přírodní léčivý zdroj, jodobromová solanka – voda třetihorního moře, kterou čerpáte z dvoukilometrové hlubiny –, má vynikající hojivé a uzdravující vlastnosti.
Hodonínskou solanku začali v polovině 20. století progresivní lékaři hodonínské nemocnice úspěšně aplikovat pacientům, kteří za druhé světové války utrpěli těžká zranění kostí, a také nemocným s poruchami pohybového ústrojí. Následně jí léčili i poruchy oběhového aparátu, gynekologické a dermatologické indikace, a to bez použití farmak. Vysokou účinnost našeho přírodního léčivého zdroje potvrdily přírodovědecké, technické, experimentální a klinické medicínské studie a analýzy světově uznávaných špičkových odborníků z Výzkumného ústavu balneologického, při nichž bylo v Hodoníně odléčeno několik tisíc pacientů. I díky tomu hodonínské léčebné lázeňství, postavené na unikátním přírodním léčebném zdroji, existuje už téměř pětašedesát let.

V letech 2012 a 2013 se v České republice byznysovému lobby téměř podařilo vygumovat léčebné lázeňství ze systému veřejně dostupné zdravotní péče. Nakolik drastické omezení přístupu k balneoterapiím donutilo chronicky nemocné zvýšit spotřebu farmak a četnost zdravotním pojišťovnám vykazovaných výkonů obvodních lékařů a specialistů v nelázeňských zdravotnických zařízeních?
Řadě z nich podstatně už proto, že obzvláště ti, kteří jsou odkázáni na invalidní důchody a pohybují se na či pod hranicí chudoby, neměli na to, aby si zaplatili léčení. Nicméně vysokou účinnost našeho přírodního léčivého zdroje a odbornost lidí, kteří v Lázních Hodonín pracují, ilustruje i to, že navzdory své těžké ekonomické situaci část těchto pacientů k nám v krizovém období let 2012–2013 přijížděla jako samoplátci na čtyřtýdenní pobyty, protože čtrnáctidenní „komplexní“ lázeňské pobyty, jejichž omezený počet ještě byly zdravotní pojišťovny ochotny hradit, z medicínského hlediska nic moc neřeší. Tito pacienti si už totiž ověřili, že jim každoroční lázeňská léčba po zbytek roku výrazně pomáhá nést úděl chronicky nemocných lidí. Díky naší jodobromové solance, balneologickým terapiím a nízké nebo žádné spotřebě farmak je totiž jejich organismus ušetřen vedlejších účinků syntetických léků a jejich peněženky výdajů za jejich nákup či za doplatky. Dnes už jsou opět jednou za rok svými zdravotními pojišťovnami vysíláni na standardní komplexní lázeňské pobyty hrazené z jejich zdravotního pojištění.

V Lázních Hodonín pro pacienty a lázeňské hosty připravujete každý rok něco nového. Loni to například byl lázeňský orchestr.
Před pár lety vyvstal požadavek, abychom gastronomická střediska v areálu Lázní Hodonín rozšířili o stylový vinařský sklípek. S ohledem na složitost územního plánu se nám to doposud nepodařilo. A tak abychom tomuto požadavku hostů vyšli alespoň trochu vstříc, při rekonstrukci balneoprovozu jsme při designování jeho interiérů uplatnili tematiku vinic, vinných sklípků a jihomoravského vinohradnictví vů­bec.

Jak spolu souzní vámi léčené indikace a kultura pití vína?
Tady na jižní Moravě velice dobře. Samozřejmě při rozumné míře konzumace. Obzvlášť pokud lázeňská léčba dané osobě umožnila vysadit farmaka a ošetřující lékař nemá námitek z hlediska eventuálních kontraindikací. Lidi, kteří na toto téma se mnou diskutují, odkazuji na kultovní knihu francouzského spisovatele Gabriela Chevalliera Zvonokosy – kroniku městečka v jihofrancouzském Beaujolais, kde je psáno, že lázně a rozumné pití vína mají dlouhodobý pozitivní účinek. To ostatně dokládá i vitalita zdejších stařenek a stařečků, kteří ji přisuzují místnímu klimatu a moravskému vínu.

Areál vašeho lázeňského parku obohatily další dřevěné plastiky.
Vycházíme z tradic Hodonínska z dob Rakouska-Uherska a první republiky, kdy byl Hodonín báňským městem. K hornickému národopisu patří i betlemářská tradice. V návaznosti na ni jsme tu nechali vytvořit lázeňský betlém. Obdobně jako loňská instalace keramických plastik lázeňského orchestru vzbudil pozornost nejen lázeňských hostů, ale i obyvatel Hodonína, kteří navštěvují Denní lázně Bliss Day Spa a lázeňský park. V období Vánoc se pak u tohoto betlému odehrává spousta akcí. Plastiky byly vytvořeny v rámci našich řezbářských symposií. Další sympozium budou Lázně Hodonín hostit v roce 2018, kdy se budeme chystat na čtyřicáté výročí otevření lázeňské léčebny Hodonín (1. července 1979).

Léčebné lázeňství na Hodonínsku má ale delší, mnohasetletou tradici.
Ano, patron časopisu Všudybyl, Jan Amos Komenský, popsal lázně v nedalekém Petrově. Bohužel, dnes už zaniklé. Přestože současné Lázně Hodonín vznikly v pro lázeňství netradiční lokalitě, našly si své místo. Zdejší jodobromovou solanku využívají výhradně zdravotníci k léčebným účelům od roku 1953. Dodnes je lázeňská léčba v Hodoníně prováděna „čistokrevně“. Právě vysoká účinnost našeho přírodního léčebného zdroje přivedla do Hodonína na deset let detašované pracoviště Výzkumného ústavu balneologického, což se rámci tehdejšího Československa nestávalo často. Jsme rádi, že česká veřejnost dnes Lázně Hodonín vnímá jako zavedené efektivní přírodní léčebné lázně.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

for kids