Náš kraj je tak krásný, že tu stojí za to žít
Loňská rekordní návštěvnost souvisí s úspěšnými projekty a atraktivními turistickými cíli, kterými Olomoucký kraj oplývá, konstatuje hejtman Martin Tesařík.
Loňská rekordní návštěvnost souvisí s úspěšnými projekty a atraktivními turistickými cíli, kterými Olomoucký kraj oplývá, konstatuje hejtman Martin Tesařík.
Praha, 8.11.2011 – Během třetího čtvrtletí přijelo do České republiky o 5,1 procenta více zahraničních turistů než ve stejném období předchozího roku, počet přenocování zahraničních turistů vzrostl meziročně o 4,8 procenta. Vyplývá to z informací, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) v České republice během třetího čtvrtletí zavítalo celkem 2,17 milionu zahraničních turistů. Počet přenocování zahraničních turistů v českých HUZ dosáhl ve třetím čtvrtletí 6,3 milionu.
Růst návštěvnosti táhla především zvýšená poptávka na ruském a německém trhu. Z Ruska přijelo ve třetím čtvrtletí do ČR celkem 156 tisíc turistů, což bylo o 25,6 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Počet příjezdů z Německa, které je pro ČR hlavní zdrojovou zemí, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 6,9 procenta na 425 tisíc turistů. Významný nárůst zaznamenali provozovatelé hromadných ubytovacích zařízení také u turistů z Francie (+ 7,8 procenta), Španělska (+ 13,8 procenta) a Číny (+ 39,7 procenta).
„Ve třetím čtvrtletí pokračovalo oživení příjezdového cestovního ruchu, které jsme zaznamenali už během první poloviny roku. Kromě významného růstu na tradičních trzích, jako je Německo a Rusko, se stále více projevuje také rostoucí potenciál nových trhů především v Asii a jižní Americe,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.
Nejvíce se na vývoji příjezdového cestovního ruchu projevilo ekonomické oživení v Německu. „Německá ekonomika si v současné době vede nejlépe ze všech států EU, roste důvěra spotřebitelů, v roce 2011 se očekává růst HDP přes tři procenta. Němci proto stále více utrácejí a cestují. Od počátku roku vzrostl počet výjezdů německých turistů o 8,6 procenta a výdaje na zahraniční cestovní ruch o 4,6 procenta,“ uvedl Jiří Rosenkranz, ředitel zahraničního zastoupení CzechTourism v Berlíně.
Podle počtu příjezdů do HUZ navštěvovali zahraniční turisté
z českých regionů tradičně nejvíce Prahu (1,39 mil.) a
Jihomoravský kraj (146 tis.) a Karlovarský kraj (138 tis.).
Od počátku roku přijelo do hromadných ubytovacích zařízení
v ČR celkem 5,28 milionu zahraničních turistů, což bylo
o 8,5 procenta více než ve stejném období roku 2010. Počet
přenocování zahraničních turistů vzrostl meziročně
o 8,9 procenta, když za prvních devět měsíců dosáhl
15,5 milionu.
Více informací:
Ing. Markéta Vogelová
Vedoucí oddělení Výzkumů a analýz
ČCCR – CzechTourism
tel.: 221 580 607
e-mail: Vogelova (at) czechtourism.cz